SIG: Dlaczego szybkość i elastyczność są ważniejsze niż kiedykolwiek dla branży spożywczej

artykuł sponsorowany

© sig

COVID-19 zwiększa popyt na zdrowe, zrównoważone produkty w różnych przedziałach cenowych, jednocześnie przyspieszając falę nowych przepisów. W związku z tym branża napojowa stoi przed okresem bezprecedensowych wyzwań i rosnących regulacji. Potrzebne są elastyczne systemy i technologie napełniania, które pomogą firmom z FMCG sprostać każdemu nowemu zapotrzebowaniu – szybko i łatwo, bez kompromisów w zakresie dużej wydajności produkcyjnej oraz elastyczności zastosowanych rozwiązań opakowaniowych.

Jak podnieść walory zdrowotne produktu?

Jednym z wyników badania COVID-19 jest fakt, że konsumenci są bardziej świadomi zdrowia, higieny i potrzeby wzmacniania odporności. Poszukują nowych napojów funkcjonalnych, bogatych w składniki odżywcze, o udowodnionych korzyściach zdrowotnych. W tak zmieniających się warunkach rynkowych producenci jeszcze bardziej odczuwają presję czasu i poszukują nowych rozwiązań.

"Technologia drinksplus jest dobrym przykładem tego, jak producenci napojów mogą sprostać tej presji i szybko wprowadzić na rynek pożywne produkty wysokiej jakości bez konieczności inwestowania w nową maszynę napełniającą. Dzięki drinksplus firmy mogą stworzyć nowe innowacyjne produkty, w tym na bazie mleka, o różnych poziomach lepkości i wielkości cząstek stałych, takich jak owoce, warzywa lub ziarna zbóż, na standardowej maszynie napełniającej firmy SIG do napojów. Dzięki temu mogą łatwo odpowiedzieć na rosnące wymagania konsumentów w zakresie diety i dobrego samopoczucia. - podkreśla Anna Rabanus, Global Category Manager w firmie SIG”.

W przypadku zastosowania technologii drinksplus asep­tycznie napełniony produkt może zawierać do 10% cząstek stałych o wielkości do 6 x 6 x 6 mm. Rozwiązanie to jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi opakowań kartonowych firmy SIG. Opakowania te dostarczane są w postaci już wyciętych, złożonych na płasko kartoników, ze zgrzanym już dłuższym bokiem. Pojedyncze opakowanie kartonowe jest dostarczane do producentów żywności już ukształtowane, wysterylizowane i następnie napełniane jest na liniach firmy SIG. Po napełnieniu opakowanie kartonowe jest zgrzewane ultradźwiękowo powyżej poziomu napełnienia – a nie przez produkt. Dzięki temu mamy pewność, że żaden element napoju, kawałek żywności nie dostanie się pomiędzy zgrzew. Zapewnia to aseptyczne bezpieczeństwo produktu.

© sig

Wydajność, elastyczność i zdolność do adaptacji rozwiązań

Często uważa się, że zastosowanie urządzeń o wyższej elastyczności wiąże się ze spadkiem wydajności wytwarzania. Nie jest to jednak nieuniknione. Kluczem konkurencyjności jest utrzymanie obu tych parametrów na wysokim poziomie.

Elastyczność i wydajność oznacza posiadanie odpowiedniej konfiguracji produkcji i napełniania z najszybszymi możliwymi czasami zmiany formatów, objętości i wzorów, wraz z maszynami napełniającymi, które mogą obsługiwać wiele wariantów produktów.

Anna Rabanus: "To jest właśnie to, co oferuje SIG - wysoka elastyczność i duża szybkość. Firmy mogą szybko reagować na zmieniające się wymagania konsumentów i sprostać rosnącym trendom zdrowotnym."

Dzięki szybkiemu i elastycznemu systemowi napełniania firmy SIG, klienci mogą zawsze szybko i skutecznie reagować na trendy kształtujące rynek. Jest to możliwe dzięki jedynej w swoim rodzaju technologii sleeve firmy SIG. W przeciwieństwie do innych systemów na rynku, opakowania kartonowe SIG są dostarczane w postaci płasko zapakowanych rękawów, których dłuższa strona jest już higienicznie zamknięta. Dzięki temu można szybko i łatwo zmieniać formaty, objętości, wzory i produkty.

Wielkoformatowe maszyny firmy SIG mogą napełniać 9000 opakowań kartonowych na godzinę. W przypadku średniego formatu, najnowocześniejsze aseptyczne maszyny napełniające osiągają wydajność do 12 000 opakowań na godzinę. Dla małych opakowań kartonowych SIG opracował szybkie maszyny napełniające, które są w stanie napełnić 24 000 opakowań na godzinę.

Wszystkie maszyny napełniające SIG mają najniższy wskaźnik odpadów w swojej branży – poniżej 0,5% – i charakteryzują się najwyższym poziomem elastyczności w zakresie formatów kartonów, objętości, konstrukcji i rodzaju produktów, które są do nich nalewane. Ostatecznie, niezrównana szybkość, wydajność i elastyczność mogą mieć bezpośredni wpływ na wyniki finansowe klienta.

Popyt na rozwiązania eko

Innym skutkiem COVID-19 jest większe zobowiązanie konsumentów do kupowania od odpowiedzialnych firm.

Sina Gerlach, Sustainability Marketing Manager w SIG: "COVID-19 podkreślił, jak ważne jest, aby firmy były odpowiedzialne i brały pod uwagę swój wpływ na otoczenie. Pandemia wywołała ważną rozmowę o tym, jak firmy mogą lepiej wspierać ludzi, społeczeństwo i środowisko. A w erze po Koronie jasne jest, że przedsiębiorstwa będą kontrolowane bardziej niż kiedykolwiek - nie tylko pod względem tego, co produkują, ale także tego, jak działają i co mówią. Teraz nadszedł czas, aby producenci zastanowili się, w jaki sposób mogą skutecznie zminimalizować wpływ swoich produktów i procesów na środowisko. W połączeniu z już rosnącą świadomością konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju, producenci mają wielką szansę na wykorzystanie popytu na produkty o mniejszym śladzie węglowym."

© sig

Jeśli producent chce oferować bardziej zrównoważone i odpowiedzialne produkty, opakowanie i stojący za nim system to dobre miejsce, aby rozpocząć. Opakowanie jest ważnym medium komunikacji z konsumentami i znacząco wpływa na całe doświadczenie z marką. Niezależne badania cyklu życia opakowań (Life Cycle Assessment) wykazują, że opakowania kartonowe mają znacznie lepsze wyniki w zakresie ochrony środowiska niż opakowania alternatywne.

Aby pomóc producentom oferować jeszcze bardziej odpowiedzialne i zrównoważone opakowania, SIG stworzył szereg rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Sina Gerlach: "Na wielu rynkach na całym świecie firma SIG jest uważana za lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Jako pierwsi wprowadziliśmy 100% certyfikat FSC™ dla wszystkich naszych opakowań, co oznacza, że cała nasza tektura pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów i innych kontrolowanych źródeł. Nasz materiał opakowaniowy SIGNATURE 100 jako pierwszy został w pełni powiązany z roślinnymi materiałami odnawialnymi poprzez bilans masy. Jako pierwsi zaoferowaliśmy kartony do napojów wykonane z polimerów pochodzących z recyklingu i wytworzonych z odpadów plastikowych pochodzących od konsumentów. Jako pierwsi wprowadziliśmy również papierowe słomki do kartonów na napoje. Ponadto, jako pierwsi zaoferowaliśmy aseptyczne opakowania kartonowe z wykorzystaniem folii aluminiowej certyfikowanej zgodnie z normą Aluminium Stewardship Initiative. A dzięki naszym strukturom opakowań ECOPLUS, SIGNATURE 100 i Heat&Go jako pierwsi w branży aseptycznych opakowań kartonowych wyeliminowaliśmy warstwę folii aluminiowej."

Oferowanie opakowań bez aluminium jest dużym krokiem w kierunku celu firmy SIG, jakim jest dostarczanie opakowań w 100% odnawialnych.

Elastyczne rozwiązania

Na wielu rynkach kryzys związany z COVID-19 przeradza się w kryzys gospodarczy. Wraz z rosnącym bezrobociem i spadkiem siły nabywczej, producenci muszą zapewnić, że ich produkty będą w stanie sprostać każdemu punktowi cenowemu – od ekonomicznych po premium.

Benita Paul, Marketing & Business Development Manager India w SIG: " Producenci potrzebują maksymalnej elastyczności na swoich liniach napełniających z możliwością szybkiego przełączania pomiędzy różnymi formatami i objętościami na tej samej maszynie. Właśnie dlatego SIG dostarcza najbardziej elastyczny system napełniania, jaki jest możliwy, umożliwiając klientom napełnianie każdego rodzaju produktu, od przystępnego cenowo do premium w różnych formatach i pojemnościach."

© sig

Dzięki technologii firmy SIG można szybko i łatwo przełączać się między różnymi formatami, objętościami, wzorami i produktami. Na przykład, dzięki maszynie napełniającej CFA 812 klienci mogą napełniać rodzinne opakowania kartonowe combibloc, combifit i combistyle o tych samych wymiarach bazowych, napełniając do 12 000 opakowań na godzinę. Oznacza to, że klienci mogą stworzyć produkt o mniej lub bardziej ekskluzywnym wyglądzie i składnikach. Maszyna napełniająca CFA 1224 do jednoporcjowych opakowań kartonowych umożliwia nawet napełnianie do dziewięciu różnych objętości przy użyciu jednego systemu i wydajności 24 000 opakowań na godzinę - a przezbrojenie zajmuje tylko około dwóch minut.

Dostosowanie do nowych przepisów

W świecie po pandemii, producenci mogą spodziewać się nowej fali przepisów dotyczących higieny, jakości, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to nadchodzącą dyrektywę UE w sprawie przytwierdzonych zakrętek do opakowań napojowych. Firma SIG ogłosiła już, że w drugiej połowie 2021 r. w Europie zostaną wprowadzone na rynek ww. zamknięcia dla jej kartonów na napoje, co znacznie wyprzedza termin określony w dyrektywie UE.

Marcelle Peuckert, European Manager Public Affairs w firmie SIG: "W firmie SIG naszym priorytetem jest zapewnienie klientom pomocy w szybkim dostosowaniu się do wszelkich nowych wymagań prawnych, aby zapewnić im stałą przewagę konkurencyjną. Wszystko to dzięki naszej elastycznej i przystosowującej się technologii. Oprócz regulacji dotyczących przytwierdzonych zakrętek, producenci muszą również zapewnić alternatywy dla już wprowadzonego zakazu stosowania plastikowych słomek. SIG był pierwszą firmą, która wprowadziła w pełni odnawialne i nadające się do recyklingu słomki papierowe do kartonów z napojami."

Powiązane artykuły