SIG prezentuje technologię nowej generacji do napełniania żywności i napojów

artykuł sponsorowany

SIG NEO to techniczne arcydzieło – aseptyczny system nalewania produktów debiutujący z innowacyjnym rodzinnym opakowaniem combivita. SIG NEO jest centralnym elementem platformy nowej generacji firmy SIG i najszybszą na świecie maszyną napełniającą dla rodzinnych opakowań kartonowych z wydajnością do 18 000 szt. na godzinę. SIG NEO ma najlepsze w swojej klasie wskaźniki sterylności i zredukowane zużycie mediów i materiałów eksploatacyjnych – wszystko to przyczynia się do obniżenia całkowitego kosztu posiadania i o 25% niższego śladu węglowego w porównaniu z urządzeniami poprzedniej generacji.

Najnowsza innowacja firmy SIG w zakresie technologii napełniania stawia na pierwszym planie przyszłe potrzeby producentów żywności i napojów, optymalizując wydajność i pomagając zminimalizować koszty.

Stefan Mergel, Senior Product Manager Equipment w firmie SIG podkreśla: „Producenci żywności i napojów mają napięte terminy, konkretne cele związane z produkcją i zyskownością, a także ze zrównoważonym rozwojem i w związku z tym wiele KPI do spełnienia. Aby spełnić wszystkie ich potrzeby, zbudowaliśmy światowej klasy system, który jest o wiele bardziej elastyczny i wydajny niż jakikolwiek inny na rynku. Obniżając koszty, a jednocześnie zmniejszając ślad węglowy, nasza nowa technologia napełniania jest lepsza zarówno dla producentów, jak i dla środowiska – to wyjątkowy przełom w dziedzinie aseptycznych maszyn napełniających.”

Firma SIG opracowała SIG NEO skupiając się na sześciu głównych obszarach:

Opłacalność: dzięki dłuższym cyklom produkcyjnym, krótszym czasom mycia, wyjątkowo niskim wskaźnikom odpadów i zwiększonej wydajności technicznej, SIG NEO zapewnia długoterminowe oszczędności i wysoce konkurencyjny całkowity koszt posiadania.

Wydajność: najwyższa prędkość i wydajność aż do 18.000 opakowań na godzinę dla opakowań rodzinnych. O 50% wyższa wydajność w porównaniu z maszynami obecnej generacji, ale przy tej samej liczbie pracowników. Unikalne ponad 100 godzinne cykle pracy, w pełni zautomatyzowane rozwiązanie clean-in-place od „wejścia do wyjścia” oraz najszybsze i światowej klasy rezultaty czyszczenia.

Jakość: najlepsze w klasie wskaźniki sterylności dzięki nowatorskiej sterylizacji 360 firmy SIG oraz innowacyjnemu systemowi transportu (SIG ZOOMER), który pozostaje wewnątrz komory aseptycznej przez cały proces produkcji.

Łatwość obsługi: wysoce intuicyjny interfejs użytkownika i dopracowany User eXperience [UX] (SIG CRUISER).

© sig

Elastyczność: Firma SIG poszła o krok dalej w zakresie elastyczności i klienci SIG mogą teraz ustawić szybkość napełniania zgodnie z planami produkcyjnymi: 12 000, 16 000 lub 18 000 opakowań na godzinę. Automatyczna zmiana pojemności w trakcie produkcji w czasie krótszym niż 10 minut w celu obsługi opakowań: 500 ml, 750 ml lub 1000 ml.

Redukcja śladu węglowego: 25% niższy ślad węglowy dzięki lepszemu wskaźnikowi odpadów oraz 30% redukcji zużycia mediów, H2O2 , sprężonego powietrza i wody (aż o 60% niższe zużycie wody), znacznie przyczyniają się do ochrony środowiska oraz redukcji kosztów.

SIG NEO zmniejsza zakres prac operatora dzięki automatycznemu myciu i wbudowanemu inteligentnemu systemowi zarządzania aktywami. Jego obsługa jest intuicyjna i bezproblemowo łączy się z każdym zakładem produkcyjnym.

Doskonałym uzupełnieniem SIG NEO jest SIG PACER, nowy, w pełni zautomatyzowany magazyn wykrojów opakowań, wspierany przez ramię robotyczne, który wyręcza zespół operatorski w przenoszeniu ciężkich ładunków. SIG PACER zajmuje się pobieraniem z palety i otwieraniem pudeł zbiorczych zawierających wykroje kartonowe Klienta (opakowania). Podając jedną paletę wykrojów do maszyny napełniającej, SIG PACER zapewnia jedną pełną godzinę autonomicznej produkcji. Ta innowacja wyznacza tempo pracy dla następnej generacji linii napełniających firmy SIG.

Wreszcie, SIG CRUISER uzupełnia trio technologii napełniania nowej generacji firmy SIG – ten nowy interfejs użytkownika (Human Machine Interface – HMI) sprawia, że cała nowa linia napełniania jest łatwa w obsłudze. Wysoce intuicyjny SIG CRUISER umożliwia klientom firmy SIG łatwe ustawienie kompletnego procesu produkcyjnego i został zaprojektowany tak, aby znacznie ułatwić pracę operatorowi, jednocześnie redukując zakres szkoleń. Interfejs użytkownika SIG CRUISER obsługuje całą linię napełniania od początku do końca, aby umożliwić śledzenie wskaźników KPI w intuicyjny i prosty sposób.

Jak działa SIG NEO?

  • Wykroje kartonowe (opakowania), zadrukowane zatwierdzonym wzorem graficznym Klienta i z gotowym zgrzewem wzdłużnym, są podawane do sześciotorowej maszyny napełniającej.

  • Opakowania są wstępnie formowane, a zamknięcia są nakładane za pomocą nowego zintegrowanego ultradźwiękowego aplikatora zamknięć, co eliminuje potrzebę zastosowania kleju i przyczynia się do obniżenia kosztów i zmniejszenia śladu węglowego.

  • Górna i dolna część opakowania jest wstępnie składana na wyznaczonych liniach bigowania.

  • Innowacyjne rozwiązanie 360 sterylizuje wnętrze i otoczenie całego opakowania, w tym zamknięcie, zapewniając najlepsze w swojej klasie wskaźniki sterylności.

  • Dno opakowania zgrzewane jest za pomocą technologii ultradźwiękowej.

  • Wysterylizowane opakowania są transportowane do komory aseptycznej o podwyższonym ciśnieniu, gdzie następuje napełnianie opakowań kartonowych napojami, które wcześniej zostały wysterylizowane w urządzeniach UHT. Nowa stacja napełniania z serwonapędem gwarantuje najwyższą dokładność napełniania.

  • Innowacyjny system transportowy SIG ZOOMER pozostaje w obrębie komory aseptycznej, co dodatkowo zwiększa sterylność na najwyższym poziomie.

  • Górna część opakowania kartonowego jest zamykana przy użyciu tej samej technologii ultradźwiękowej, co podstawa kartonu, co ułatwia klientom regulację i kontrolę procesu.

  • Znajdujące się z boku rogi opakowania są wstępnie ogrzewane gorącym powietrzem i zgrzewane do opakowania. Opakowanie kartonowe jest teraz szczelnie zamknięte, a produkt jest bezpiecznie chroniony.

Powiązane artykuły