1. Aktualności
  2. Świat
Szwecja

Nabiał „Made in Sweden” najchętniej kupowaną kategorią żywności

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak podała LRF (Federacja Rolników Szwedzkich) na podstawie badania Sifo, istnieje zwiększone zapotrzebowanie na żywność produkowaną lokalnie, w Szwecji. Według Anny Karin Hatt, Prezes i Dyrektor Generalnej LRF, zainteresowanie lokalną żywnością jest duże, a rosnący popyt jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia szwedzkiej samodzielności żywnościowej.

Wyniki badania pokazują, że prawie trzech na czterech konsumentów kupuje szwedzką żywność przynajmniej raz w tygodniu, a jeden na dziesięciu robi to codziennie. Według badania głównym powodem wyboru szwedzkiej żywności jest zmniejszenie wpływu transportu na klimat, a w ślad za tym wzmocnienie samowystarczalności Szwecji. Anna Karin Hatt zwraca uwagę, że bezpieczeństwo żywnościowe Szwecji jest stosunkowo kruche i tylko połowa tego, co je społeczeństwo szwedzkie, jest produkowana lokalnie.

– Szwedzcy producenci żywności mogliby produkować więcej, ale wymaga to większego popytu i lepszej polityki gospodarczej, co przełożyłoby się na zwiększenie produkcji przy dobrej rentowności – powiedziała Anna Karin Hatt.

Badanie przeprowadzone przez firmę Verian na zlecenie LRF opierało się na 1037 wywiadach z osobami w wieku 18–84 lat. Wyniki dają wgląd w preferencje Szwedów, jeśli chodzi o kupowanie szwedzkiej żywności oraz jakie czynniki odgrywają rolę w ich wyborze. Wnioski z badania odpowiadają na kilka pytań. Top 5: Jakie są główne powody, dla których kupujesz żywność wyprodukowaną w Szwecji?

mniejszy wpływ transportu na klimat (60%)

wzmocnienie samowystarczalności szwecji (55%)

ponieważ jest szwedzki (48%)

mniej antybiotyków (44%)

lepsza hodowla zwierząt (44%)

Top 5: Jakie produkty spożywcze wolę kupować „szwedzkie”?

Nabiał (84%)

Mięso (80%)

Kurczak (71%)

Ser (68%)

Warzywa (65%).