1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Sertop obchodzi 50-lecie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© sertop

Janusz Górski: Panie Prezesie, firma Sertop obchodzi jubileusz 50-lecia swojej działalności. Jakie były kamienie milowe rozwoju przedsiębiorstwa?

Andrzej Skapczyk: W tym roku mija 50 lat od powstania firmy w Tychach. Historia naszego Zakładu sięga już okresu przedwojennego. Wówczas były na rynku dwie topialnie: jedna w Toruniu, a druga w Chorzowie. W 1949 roku topialnia w Chorzowie została upaństwowiona i przeniesiona do budynku przy Centralnej Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskiej. Ponieważ z biegiem lat potencjał Zakładu w Chorzowie stawał się niewystarczający, podjęto decyzję o budowie nowoczesnego Zakładu Wytwórczego Serów Topionych w Tychach. 

W 1973 roku Zakład został oddany do eksploatacji. A w 1991 roku przekształcony w Sertop sp. z o.o. Obecnie udziałowcami firmy są Okręgowe Spółdzielnie Mleczarskie oraz pracownicy Zakładu. Kamienie milowe rozwoju przedsiębiorstwa to przede wszystkim:

• przeniesienie produkcji serów topionych z Chorzowa do Tychów w 1973 r.,

• przekształcenie Zakładu Wytwórczego Serów Topionych w spółkę z o.o. w 1991 r.,

• uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zgodność systemu zapewniania jakości z międzynarodową normą ISO 9002. Obecnie Spółka produkuje swoje wyroby zgodnie z wymaganiami globalnej normy „Bezpieczeństwo Żywności” (BRC Global Standards), co potwierdzone jest odpowiednim certyfikatem,

• zakupienie i uruchomienie maszyn do produkcji miksów kółeczek,

• zmiana sposobu chłodzenia – odejście od amoniaku,

• zakup maszyny do produkcji serów topionych w plastrach w 2018 r.

Jakie są największe osiągnięcia i dorobek firmy Sertop?

Naszym celem jest dostarczanie konsumentom tradycyjnych wyrobów wysokiej jakości, w bogatym asortymencie smakowym, w różnego typu opakowaniach. To, czym możemy się pochwalić, to duże doświadczenie oraz świetna współpraca między ludźmi. I to właśnie te elementy wpływają pozytywnie na naszą firmę. Naszym sztandarowym produktem, znanym i lubianym, jest serek topiony Złoty Ementaler. Stosowanie tradycyjnych receptur, wykorzystanie zwyczajowych surowców najwyższej jakości i rygorystyczne przestrzeganie procedur produkcyjnych czynią go wyrobem poszukiwanym na rynku. Najstarsze informacje o tym produkcie datuje się na lata 50. W naszej branży ogromnie ważnymi dla nas wartościami są historia i tradycja produkcji. Złoty Ementaler to serek będący od wielu lat w czołówce najpopularniejszych smaków i świetnie wpisujący się w codzienne posiłki Polaków. Jesteśmy także pionierami we wzbogacaniu oferty o ciekawe smaki. W 1997 roku jako pierwsi wprowadziliśmy serek topiony z dodatkiem ziaren słonecznika. Produkt ten idealnie trafił w zmieniające się wówczas trendy zachowań konsumenckich i z czasem stał się jednym z najlepiej sprzedających się produktów. Innym ciekawym smakiem serka topionego jest wędzony kurczak. To także produkt, który na stałe zagościł w naszej ofercie. Cieszy nas również stały rozwój eksportu naszych produktów. Mamy silny eksport na Bałkany, do Izraela, USA, Kanady i Korei Południowej.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania