1. Aktualności
  2. Świat
Świat

Produkcja mleka w UE zacznie spadać, w Azji będzie rosnąć

Źródło: Komisja Europejska
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak podaje średnioterminowy raport unijny nt. rolnictwa, unijny sektor mleka i produktów mleczarskich, który wykazał się niezwykłą odpornością w ostatnich latach, boryka się z długoterminowymi problemami strukturalnymi i trudnościami z wymianą pokoleń i brakiem pracowników. W tym samym czasie rośnie presja polityczna i legislacyjna na: większy wkład sektora hodowlanego, aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

Pomimo powyższych trudności dostawy mleka z UE utrzymują się na stałym poziomie (w ostatnich latach notowano nieznaczne wzrosty), a UE utrzymała swoją pozycję jako wiodącego na świecie eksportera produktów mlecznych. Produkcja mleka w UE znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym w związku z naciskiem na produkcję według zasad zrównoważonego rozwoju. Coraz bardziej rygorystyczne, unijne i krajowe, polityki środowiskowe prawdopodobnie wymuszą zmniejszenie pogłowia bydła mlecznego w UE (-13% do 2035 r. w porównaniu ze średnią z lat 2021-2023). W rezultacie unijna produkcja mleka może spadać średnio o 0,2% rocznie od chwili obecnej do 2035 r.

Oczekuje się, że globalny wzrost produkcji mleka ulegnie zmianie. W ostatniej dekadzie światowa produkcja mleka rosła 1,6% rocznie i UE znacząco się przyczyniła do tego wzrostu. W przyszłości jednak globalna produkcja mleka będzie napędzana przez inne kraje i regiony. Na przykład kraje Azji Południowo-Wschodniej i Afryki Północnej będą zwiększać produkcję mleka o około 3% rocznie do 2035 r.

W Chinach wzrost liczby ludności zatrzyma się, spowalniając wzrost popytu. Wzrost spożycia nabiału w Azji prawdopodobnie będzie pochodzić z regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Pomimo rosnących wskaźników samowystarczalności, różne kraje nadal będą musiały importować produkty mleczne, aby zaspokoić swoje potrzeby i popyt krajowy. UE i Nowa Zelandia pozostaną największymi na świecie eksporterami produktów mlecznych odpowiadając każde za ok. 24% tego eksportu. Oczekuje się, że UE utrzyma wielkość eksportu pomimo malejącej produkcji mleka.

Produkcja w USA, wobec mniej rygorystycznych ograniczeń i zrównoważonego rozwoju, będzie rosła najbardziej wśród największych eksporterów przetworów mlecznych i umocni swoją trzecią pozycję jako światowego eksportera (20% udziału w światowym eksporcie w 2035 r. w porównaniu z 14% obecnie).

Warte przeczytania