1. Aktualności
  2. Świat
Australia

Sieć handlowa kupuje zakłady mleczarskie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© saputo

Jedna z największych mleczarni świata: kanadyjska Saputo ogłosiła zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży dwóch zakładów przetwórstwa świeżego mleka w Laverton North w stanie Wiktoria i Erskine Park w Nowej Południowej Walii na rzecz Coles Group Limited, australijskiej sieci supermarketów, w ramach transakcji o wartości około 95 mln CDN (ok. 64,5 mln euro). Transakcja podlega zwyczajowym warunkom, w tym uzyskaniu zgody Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów i ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2023 r. 

Zgodnie z Globalnym Planem Strategicznym, to zamierzone zbycie pozwoli Saputo na dalsze usprawnienie modelu operacyjnego, dostosowanie sieci produkcyjnej w celu wzmocnienia konkurencyjności rynkowej oraz ponowne zainwestowanie w obszary działalności, które zaowocują większymi możliwościami tworzenia wartości.

– Nieustannie pracujemy nad zapewnieniem odpowiedniego obszaru produkcyjnego i oferty produktów, aby umocnić naszą pozycję jako niedrogiego przetwórcy o wysokiej jakości — powiedział Lino A. Saputo, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny. – To ważny krok w realizacji naszej długoterminowej wizji sukcesu w Australii, ponieważ nadal koncentrujemy się na wydajności, aby zapewnić maksymalizację zwrotu z każdego litra mleka.

Saputo jest jednym z dziesięciu największych przetwórców mleka na świecie, wiodącym producentem sera i przetwórcą płynnego mleka i śmietanki w Kanadzie oraz czołowym przetwórcą nabiału w Australii i Argentynie. W USA Saputo plasuje się w pierwszej trójce producentów serów i jest jednym z największych producentów nabiału o przedłużonym terminie przydatności do spożycia i fermentowanych produktów mlecznych. W Wielkiej Brytanii Saputo jest największym producentem markowych serów i czołowym producentem nabiałowych past do smarowania. Oprócz swojego portfolio mleczarskiego Saputo produkuje, sprzedaje i dystrybuuje szeroką gamę alternatyw do serów i napojów mlecznych.

Warte przeczytania