1. Aktualności
  2. Świat
Belgia

Milcobel z rekordowym wynikiem za 2022 r.

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© milcobel

Belgijska mleczarnia ogłosiła wyniki finansowe za ubiegły rok, który zamknięto kwotą 1,36 mld euro przychodów. To 19% więcej niż rok wcześniej. Zysk netto mleczarni zamknął się w kocie 4,4 mln euro. Milcobel osiągnął historycznie wysoką i ponadprzeciętną cenę mleka dla członków hodowców bydła wynoszącą średnio 55,7 euro/hl, co stanowi wzrost o 50,9% w porównaniu do 2021 r. Obejmuje to premie za jakość, ilość i zrównoważony rozwój. Maksymalna premia za zrównoważony rozwój została podwyższona z 0,50 do 1 euro za 100 l dostarczonego mleka jako zachęta do skupienia się na zrównoważonych inicjatywach.

 

Jednocześnie Zarząd Milcobel zwrócił uwagę, że podczas gdy notowania surowców mlecznych osiągnęły rekordowe poziomy w pierwszej połowie roku, szczyt osiągnięto we wrześniu, a ostatni kwartał charakteryzował się szybkim i gwałtownym spadkiem notowań.

W 2022 r. firma utrzymała poziom przetwórstwa mleka.

W 2022 r. Milcobel kontynuował prace nad strategią Phoenix, gruntowną transformacją biznesową ukierunkowaną na wartość dodaną oraz realizował plan oszczędnościowy Compass. Ambicja zaoszczędzenia 53 mln euro netto do 2025 r. została zrealizowana pod koniec 2022 r. Program Compass został zakończony.

Warte przeczytania