1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Arla Foods otwiera elektrownię słoneczną w Polsce

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© arla foods

Przerwy w dostawie prądu były powtarzającymi się przeszkodami dla pracy 98 pracowników w zakładzie konfekcjonującym w Tychowie należącym do Arla Foods w Polsce. Już stanowiąca wyzwanie dla ciągłości biznesowej wojna na Ukrainie i wynikające z niej niedobory dostaw energii tylko uwydatniły potrzebę lepszego i bardziej zrównoważonego rozwiązania. Elektrownia słoneczna o mocy 1620 MWh rocznie została oficjalnie otwarta w mijającym tygodniu.

Produkując szacunkowo 1620 MWh rocznie, nowa elektrownia słoneczna będzie dostarczać około 85% całkowitego zużycia energii zakładu. A dzięki możliwości przechowywania dodatkowych 2,6 MWh w akumulatorze, inwestycja będzie mogła również częściowo zasilać obiekt w nocy, zwiększając stabilność.

— To rozsądna inwestycja na wszystkich poziomach. Nie tylko ułatwia pracę naszym pracownikom, ale także obniża koszty eksploatacji w zakładzie i tworzy bardziej zrównoważone źródło energii, wskazujące drogę dla przyszłych inwestycji energetycznych w regionie — mówi David Boulanger, Wiceprezes Wykonawczy i Dyrektor ds. Łańcucha Dostaw.

Polska sieć energetyczna jest w dużym stopniu uzależniona od węgla, a przy 1,02 tonie ekwiwalentu CO2 na wyprodukowaną MW, współczynnik emisji dwutlenku węgla jest znacznie wyższy niż na innych rynkach europejskich, na których działa Arla Foods. Instalując własną elektrownię słoneczną, Arla Foods jest w stanie zredukować emisję o 1645 ton rocznie.

— W Arla Foods chcemy przewodzić w zrównoważonym nabiale. Oznacza to również, że jeśli nie ma trwałego rozwiązania, pójdziemy o krok dalej i stworzymy rozwiązanie własne i właśnie to zrobiliśmy w Tychowie. Nawet jeśli nie jest to jeden z naszych największych obiektów pod względem zużycia energii, pokazuje, że za naszymi słowami idą czyny, jeśli chodzi o poprawę naszej działalności i wykorzystanie w Europie 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do końca 2025 r. — powiedział David Boulanger .

Inwestycja o wartości 2,99 mln euro zwróci się w ciągu ok. 7 lat (w zależności od lokalnych cen energii elektrycznej).

Elektrownia słoneczna Tychowo to najnowsza inwestycja w energię odnawialną firmy Arla Foods po wejściu w ogromne partnerstwo o mocy 250 tys. MWh rocznie w Danii i zainstalowaniu elektrowni słonecznej o mocy 2500 MWh rocznie w Bahrajnie. Energia odnawialna jest ważnym krokiem w realizacji ambicji firmy Arla, aby uczynić swoją produkcję jeszcze bardziej zrównoważoną i osiągnąć redukcję emisji o 63% w porównaniu z 2015 r. do 2030 r.

Fakty:

2596 paneli słonecznych produkujących 1620 MWh rocznie

Akumulator o pojemności 2,6 MWh

1645 ton oszczędności CO2

Inwestycja 2,99 mln euro.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania