1. Aktualności
  2. Polska
Irlandia

Glanbia sprzedaje wiodącego producenta mozzarelli

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Glanbia to światowy nr. 1 w systemach żywienia dla sportowców
Glanbia to światowy nr. 1 w systemach żywienia dla sportowców
© glanbia

Glanbia i Leprino Foods Company ogłosiły, że podpisały niewiążącą umowę dotyczącą przejęcia przez Leprino Foods pełnej własności firmy Glanbia Cheese, wiodącego producenta mozzarelli w Europie, w skład której wchodzi Glanbia Cheese UK i Glanbia Cheese EU. Oczekuje się, że Glanbia otrzyma około 160 mln euro (w tym spłatę pożyczek akcjonariuszy) za sprzedaż swoich udziałów w Glanbia Cheese, z możliwością dodatkowej zapłaty warunkowej w wysokości do 25 mln euro w ciągu kolejnych 3 lat, w zależności od wyników biznesowych.

Glanbia Cheese posiada trzy zakłady produkcyjne – Llangefni w Walii, Magheralin w Irlandii Północnej i Portlaoise w Irlandii. Po zakończeniu transakcji istniejący zespół pod wodzą Paula Vernona, Dyrektora Generalnego.

Komentując transkację, Mike Durkin, Prezes i Dyrektor Generalny Leprino Foods powiedział – Po udanej współpracy z Glanbia od 2000 roku jesteśmy dumni z wysokiej jakości biznesu, który pomogliśmy zbudować. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Paulem Vernonem i lokalnym zespołem, aby zapewnić płynne przejście dla naszych pracowników, klientów i dostawców. Zamierzamy wykorzystać nasze połączone doświadczenie, wiedzę i mocne strony, aby dalej ulepszać naszą działalność i zobowiązujemy się do ciągłych inwestycji w podstawowe możliwości i utalentowanych ludzi, którzy wyróżniają nas na tle konkurencji. Dziękujemy firmie Glanbia za cenną współpracę i życzymy dalszych sukcesów. 

Siobhán Talbot, Dyrektor Zarządzająca Grupy Glanbia plc dodała – Glanbia i Leprino Foods cieszą się wieloletnią owocną współpracą od czasu powstania naszej pierwszej spółki joint venture. Wraz z rozwojem naszego portfolio w Glanbia w ostatnich latach, bardzo skupiliśmy się na naszej strategii obsługując kategorie health&wellness za pośrednictwem naszych marek i rozwiązań w zakresie składników. Z punktu widzenia Grupy logika tej transakcji jest jasna, ponieważ pozwala nam skupić się na naszej podstawowej strategii lepszego odżywiania i przydzielić dodatkowy kapitał do naszych globalnych biznesów. Mamy długą i owocną współpracę z Leprino Foods i życzymy Paulowi i całemu zespołowi wielu sukcesów w kolejnym rozdziale działalności. 

Paul Vernon, Dyrektor Generalny Glanbia Cheese podsumował – Glanbia Cheese to silna, dobrze doinwestowana firma z doskonałym zespołem i głębokimi relacjami z klientami i dostawcami. Jesteśmy podekscytowani tą proponowaną transakcją, dzięki której połączymy naszą działalność z Leprino Foods, największą i odnoszącą największe sukcesy firmą produkującą mozzarellę na świecie. Ser Glanbia będzie dobrze pasował do Leprino Foods, ze strategicznym ukierunkowaniem na naszą kategorię. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Leprino Foods, aby kontynuować nasz sukces jako zaufanego dostawcy i partnera biznesowego dla naszych klientów w kategorii pizzy w Wielkiej Brytanii i Europie. 

Oczekuje się, że potencjalna transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2023 r.

Warte przeczytania