1. Aktualności
  2. Świat
Kanada

Agropur zwiększył wartość sprzedaży 2-krotnie ponad poziom inflacji

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
zakład w norden, usa © agropur

W 2022 r. kanadyjski Agropur przetworzył 6,7 mld litrów mleka tj. 73,2 mln litrów mniej niż w poprzednim roku. 87% mleka zostało skierowanych do produkcji serów, dodatków dla przemysłu spożywczego i na masło, a 18% na świeże produkty mleczarskie. Wolumen mleka przetworzonego w kanadyjskich zakładach zmniejszył się o 4,7% do 2,4 mld litrów, co miało związek z 6-tygodniowym zatrzymaniem produkcji w okresie strajku w fabryce w Granby w Quebecu latem 2022 r. W USA wolumen przetwarzanego surowca wzrósł o 1,2% do 4,2 mld litrów mleka ze względu na zwiększone zdolności produkcyjne zakładu w Lake Norden w Południowej Dakocie.

Skonsolidowana sprzedaż Spółdzielni osiągnęła 8,479 mld CAD (równowartość 5,445 mld euro) wobec 7,728 mld CAD (równowartość 5,05 mld euro) w 2021 r., co oznaczało wzrost o 16,5%.

Zmiany w przychodach wynikały głównie z wyższych cen po obu stronach granicy Kanady z USA oraz wyższych wolumenów. W tym czasie inflacja (nieco wyższa w USA) sięgnęła 7-9%.

Sprzedaż w Kanadzie wzrosła dzięki większemu wolumenowi masła i składników mlecznych. Wzrost zosta ograniczony w związku z wyjściem firmy z segmentu jogurtów. Agropur podjął też decyzję o sprzedaży zakładu w La Crosse w stanie Wisconsin (USA). Sprzedaż zakładu stanowiła 3,4% przychodów spółdzielni. Tym samym Agropur chce skupić się w większym stopniu serach i składnikach mlecznych.

Warte przeczytania