1. Aktualności
  2. Świat
Kanada

Agropur obniży emisję GHG o 30%

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© agropur

Największa spółdzielnia mleczarska w Kanadzie, Agropur chce odgrywać wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. – Dlatego z dumą ogłaszamy dziś nasze cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG). Zostały one określone w taki sposób, aby umożliwić naszej Spółdzielni dokonanie zmian w naszej branży. W związku z tym zobowiązujemy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych generowanych przez nasze fabryki w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych o 30% do 2031 r. Zobowiązujemy się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w całym naszym łańcuchu wartości o 24% na kilogram przetworzonego mleka do 2031 r. Jesteśmy dumni, że nasze cele zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Target, wiarygodną i uznaną na arenie międzynarodowej organizację, której metodologię stosuje kilka organizacji na świecie przemysł spożywczy.

Oprócz kontynuowania wysiłków na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej w zakładach firmy, mleczarnia chce wspierać inicjatywy zrównoważonego rozwoju swoich członków, producentów mleka i klientów. Firma zobowiązała się również do współpracy z głównymi organizacjami przemysłu mleczarskiego w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

W Kanadzie 54% zużycia energii elektrycznej w obiektach Agropur pochodzi już z energii odnawialnych tj. energia wodna, energia słoneczna, energia wiatrowa czy energia pływów. W odniesieniu do operacji w USA Agropur był w stanie zmniejszyć energochłonność o około 7,5% od 2016 r.

– Podejście to, którego celem było uzyskanie zatwierdzenia naszych celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez SBTi, wiarygodną i uznaną na całym świecie organizację, pokazuje naszą determinację w dążeniu do przetwórstwa mleczarskiego z większym poszanowaniem środowiska. Oprócz wspierania inicjatyw naszych członków i producentów mleka mających na celu zmniejszenie śladu węglowego ich działalności w gospodarstwach, jesteśmy zdecydowani wspierać wysiłki naszych klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju, między innymi poprzez poprawę możliwości recyklingu naszych opakowań, promowanie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i dążenie do ograniczenia marnowania żywności – powiedział Émile Cordeau, Dyrektor Generalny Agropur.

Warte przeczytania