1. Aktualności
  2. Polska
Polska

W pełni zagospodarowujemy skup i mleko dokupione

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Mleczarnia Koło (OSM) należy do największych i najlepiej zarządzanych polskich firm mleczarskich. Firma mieści się w pierwszej dziesiątce zakładów mleczarskich w Polsce pod względem przychodów ze sprzedaży (źródło: Forum Mleczarskie Handel 6/2022: TOP 100 Ranking firm mleczarskich w Polsce). Przetwórstwo mleka Spółdzielnia prowadzi w zakładzie w Kole, Grodkowie, Ostrowie Wielkopolskim i Koninie. Spółdzielnia posiada dużą proszkownię, na której jest w stanie przerobić całe skupione mleko oraz mleko z zakupu, do tego dużą masłownię, linię do produkcji serków wiejskich oraz linie do produkcji napojów mlecznych i śmietany spożywczej.

Jak podaje Spółdzielnia, w 2021 r. nakłady na środki trwałe wynosiły 9,55 mln zł, natomiast oddano środki trwałe na kwotę 13 mln zł w tym na: środki transportu 1,8 mln zł, rozbudowę magazynu nabiałowego, zbiornik oleju, pakowaczkę Trepko do zakładu w Ostrowie, linię napojów fermentowanych, maszyna Atipack do nalewania w kubki oraz maszynę nalewającą w kartony Pure-Pak. Dokupiono instalację fotowoltaiczną. Rozbudowywano również budynek produkcyjny w Ostrowie Wielkopolskim.

Planowane nakłady inwestycyjne w 2022 r. dotyczą budowy nowej kotłowni z uwagi na zużycie obecnej oraz ograniczenie emisji spalin. Poniesione nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska w 2017 r. spowoduje uzyskanie w 2022 r. produkcji biogazu z przeznaczeniem na energię elektryczną i ciepło.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania