1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Decyzja o wstrzymaniu produkcji nawozów oznacza wstrzymanie produkcji żywności paczkowanej

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© zppm

– Decyzja o wstrzymaniu produkcji nawozów, oprócz oczywistego wypływu na rolnictwo, spowoduje również negatywne skutki dla mleczarstwa w zakresie zmniejszenia lub nawet całkowitego zaprzestania dostaw ciekłego dwutlenku węgla, suchego lodu czy też kwasu azotowego. Odczujemy to zwłaszcza w zakresie paczkowania produktów mleczarskich i zapewnienia higieny produkcji – mówi Marcin Hydzik, Prezes Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mlek (ZPPM).

– Widzimy, że problemy i zagrożenia dla naszej branży się nasilają. Do sygnalizowanych przez nas od kilku miesięcy zagrożeń wynikających z potencjalnych ograniczeń dostaw gazu i energii do zakładów mleczarskich, dochodzą kwestie zatrzymania dostaw CO2.  Dlatego postulujemy, aby opracować i wdrożyć w naszym kraju całościową politykę bezpieczeństwa żywnościowego. Chcemy, aby rząd zagwarantował w niej ochronę wrażliwych branż, jak mleczarstwio, przed zagrożeniami mogącymi wpływać na ciągłość produkcji – dodaje Prezes Marcin Hydzik

– W każdym z wystąpień do Premiera Morawieckiego i merytorycznych ministrów zwracamy uwagę, że mleko jest dojone w gospodarstwach i przetwarzane w naszych zakładach codziennie i tego procesu nie można przerwać nawet na kilka dni. Ewentualne przestoje oznaczać będą wielomilionowe straty we wszystkich ogniwach łańcucha dostaw, ale również zagrożą ciągłości dostaw na rynek produktów. Przypominamy również, że problemy w naszych zakładach przetwórczych odbiją się bezpośrednio na rzeszy ponad 100 tys. gospodarstw produkujących mleko. Liczymy zatem na konstruktywną rozmowę z rządem i podjęcie kompleksowych działań w celu rozwiązania tego problemu raz na zawsze.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania