1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Rynek nabiału w Polsce wart jest ponad 20 mld zł. Dynamicznie rośnie segment śmietanek

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© grupa polmlek

– Kategoria nabiału rośnie rok do roku o kilka procent – wskazała w rozmowie z Forum Mleczarskim Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek. – Rynek nabiału w Polsce wart jest już ponad 20 mld zł, czyli ok. 16% całego rynku FMCG. Z kolei 15% rynku nabiałowego generowane jest przez kategorię śmietan. Obserwujemy również wzrost sprzedaży produktów z długim terminem przydatności do spożycia, co jest powodowane wieloma zawirowaniami na rynku.

– Pierwszym impaktem dla zmiany zachowań konsumenckich była oczywiście pandemia, potem wybuch wojny w Ukrainie oraz co za tym idzie obawy przed światowym kryzysem, widmem głodu, szalejącą inflacją. W 2021 r. rynek śmietanek UHT w Polsce zanotował wzrost o 4,1% w stosunku do roku 2020. Jednak największy wzrost, bo aż o 13,5%, miał miejsce w 2020 względem 2019. W 2021 r. ogółem, bez podziału na warianty tłuszczowe, w Polsce sprzedano niemal 28 mln litrów śmietanek (Nielsen).

– Najczęściej wybieraną przez Polaków pojemnością jest 500 ml, w drugiej kolejności sięgamy po opakowania 250 ml. Jeśli weźmiemy pod uwagę warianty tłuszczowe, to najczęściej wybierana jest 30% śmietanka, która wraz ze śmietanką 36% stanowi 62% sprzedaży w kategorii. Jednym słowem Polacy kochają desery z bitą śmietaną. Śmietanka 18% to 24% wyborów konsumenckich. Na ostatnim miejscu sięgamy po śmietankę 12%, która pasuje do kawy, ale też do sałatek, mizerii, gotowania – przytoczyła statystyki Joanna Kołodyńska.

– Śmietanki UHT mają długi termin przydatności do spożycia dzięki procesowi produkcji, podczas którego na bardzo krótki moment (4 sekundy) ogrzewane są do temperatury ok. 140°C. Dzięki sterylizacji wyeliminowane zostają drobnoustroje występujące w surowym mleku. Śmietanki UHT oprócz długiego terminu przydatności do spożycia mają też inne zalety. Mają stabilną konsystencję, zachowują walory smakowe, wysokotłuszczowe bardzo dobrze się ubijają, dodawane do gorących dań nie warzą się. Wygodne kartoniki z zakrętkami umożliwiają wielokrotne zamykanie i otwieranie opakowania. W ofercie Polmlek dostępne są śmietanki w kartonikach 250 ml o zawartości tłuszczu 12% i 18% oraz w kartonikach o pojemności 500 ml o zawartości tłuszczu 18% i 36% – dodała Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania