1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Służby utrzymania ruchu często nie biorą pod uwagę kosztów zużycia energii

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski
© alfa laval

– W zakładach mleczarskich przy wyborze danych urządzeń do produkcji współpracują dwa działy: dział utrzymania ruchu i dział zarządzający mediami. Decyzje o wyborze pomp podejmowane są na podstawie różnych kryteriów. Jako producent, oferując nasze produkty powinniśmy kierować się argumentacją wartości ważnych dla obu stron – mówi Forum Mleczarskiemu Biznes Damian Bartkowiak, Menadżer Kanału Przemysłu Spożywczego w firmie Alfa Laval. 

– Służby utrzymania ruchu zawsze zwracają uwagę na niezawodność, długość pracy urządzenia bez przestojów, niską awaryjność, użyte materiały do wyprodukowania danej pompy czy wreszcie dostępność serwisu i części zamiennych. Cieszy fakt, że coraz więcej zakładów kieruje się w zakupie nie tylko najniższą ceną urządzenia, ale bierze pod uwagę wiele więcej szerszych aspektów – zwraca uwagę nasz rozmówca.

– W przemyśle mleczarskim (jak i w każdym przemyśle spożywczym), pompy powinny charakteryzować się jak największym stopniem higieniczności, powinny być wykonane w całości ze stali kwasoodpornej, a przy tym być jak najbardziej wydajne i charakteryzować się jak najmniejszym zużyciem energii. Niektórzy producenci (w tym nasza firma Alfa Laval), posiadają np. ten sam typ uszczelnień do wszystkich rodzajów pomp wirowych. A to z kolei jest świetnym rozwiązaniem dla służb utrzymania ruchu. Oprócz tego nowoczesna i dobrej jakości pompa powinna także charakteryzować się niskim współczynnikiem NPSHr, które to można uzyskać np. za pomocą optymalizacji wirnika. Niezwykle ważnym elementem jest sprawność hydrauliczna pompy, którą np. w pompach LKH uzyskujemy głównie przez niezwykle małą tolerancję pomiędzy wirnikiem a płytą tylną oraz odpowiednim profilem samego wirnika. Oczywiście pompy powinny być także łatwe w konserwacji i utrzymaniu – dodaje Damian Bartkowiak.

– Uważam, że bardzo często służby utrzymania ruchu nie biorą pod uwagę kosztów związanych z samą pracą pompy i jej zużyciu energii, a jedynie koncentrują się na kosztach eksploatacji. W Alfa Laval przed złożeniem oferty doradzamy, przeliczamy i prognozujemy zwrot z inwestycji oraz możliwą optymalizację kosztów eksploatacyjnych. 

– Proszę wyobrazić sobie sytuację, że przy pompowaniu serwatki ~30 m³/h i ciśnieniu różnicowym około 8 barów, możemy dobrać pompę wirową o mocy około 23 kW/h, a możemy również dobrać pompę tłokową, która będzie zużywała około 11 kW/h. Każdy inżynier, skojarzy serwatkę jako produkt o lepkości około 20-50 cP, zbliżony do wody i jego pierwszym naturalnym wyborem będzie pompa wirowa. Co generalnie jest wyborem dobrym, ale jak pokazuje praktyka niezbyt optymalnym pod kątem energetycznym i przy pracy pomp w systemie trzyzmianowym podczas 24 godzin przynosi spore straty dla zakładu – podkreśla Menadżer firmy Alfa Laval.

– Ze wsparciem Alfa Laval, dobierając odpowiednią pompę zakład mleczarski może uzyskać realne oszczędności na rachunkach za media. Chcemy być najlepszymi doradcami w wyborze optymalnego rozwiązania uwzględniając wszystkie aspekty inwestycji - podsumowuje Damian Bartkowiak, Menadżer Kanału Przemysłu Spożywczego w firmie Alfa Laval.

Warte przeczytania