1. Aktualności
  2. Polska
Polska

W handlu sytuacja jest dynamiczna

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Justyna Tederko, Dyrektor Departamentu 
Produktów Świeżych w Intermarché
Justyna Tederko, Dyrektor Departamentu
Produktów Świeżych w Intermarché
© intermarche

– Agresja Rosji na Ukrainę wywiera duży wpływ na zachowania konsumenckie i producenckie. Przybycie do Polski licznej grupy uchodźców i uchodźczyń, którzy musieli opuścić swój kraj, znacząco wpłynął na zapotrzebowanie w kontekście zakupów w naszych supermarketach. Spowodowało to m.in. wzrost sprzedaży szczególnie w kategorii długoterminowych produktów spożywczych takich jak kasze, ryże, oleje, mąki czy konserwy – mówi portalowi forummleczarskie.pl Justyna Tederko, Dyrektor Departamentu Produktów Świeżych w Intermarché.

– Dodatkowo w sklepach Intermarché obserwujemy zwiększone zainteresowanie produktami pierwszej potrzeby. Poza asortymentem spożywczym rośnie sprzedaż produktów higieny osobistej, pieluch, artykułów kobiecych czy jedzenia dla dzieci. W kontekście nabiału sytuacja jest równie dynamiczna – obserwujemy tu znaczące zwyżki cen spowodowane m.in. wzrostem inflacji i eksportu.

– Pierwsze dni i tygodnie po wybuchu wojny wskazały na dynamiczne wzrosty w obrotach, lecz dziś poziom sprzedaży jest bardziej stabilny i przewidywalny, choć obserwujemy braki produktowe występujące u dostawców. Niemniej jednak dokładamy wszelkich starań, by klienci Intermarché mogli nabyć wszystkie niezbędne produkty – i jest to dziś naszym priorytetem – podkreśla nasza rozmówczyni.

– Dodatkowo od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Grupa Muszkieterów solidaryzuje się z narodem ukraińskim, ponieważ działania zaangażowane społecznie są wpisane w DNA naszej firmy. Wyrazem tej solidarności było wstrzymanie już 2 marca przez centralę zakupową sieci Intermarché zakupu towarów wyprodukowanych na terytorium Rosji i Białorusi. Ponadto, sieć Intermarché ze swojej centrali we Francji przekazała do Polski tysiące produktów dla uchodźców w Polsce i Ukraińców pozostających na terenie swojego kraju. Na transporty, które trafiły do Gdańska, Ełku i Poznania składało się łącznie 17 TIR-ów z artykułami higienicznymi i spożywczymi o wartości ponad 4 mln złotych. Grupa Muszkieterów w Polsce koordynowała akcję przekazywania darów do organizacji dobroczynnych oraz władz samorządowych w całym kraju. Dodatkowo sieć Intermarché postanowiła także wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej przekazując wcześniej uzgodnione produkty o łącznej wartości 200 tys. złotych – dodaje Dyrektor Departamentu Produktów Świeżych Intermarché.

– W działania na poziomie lokalnym w Polsce zaangażowani są właściciele poszczególnych sklepów Intermarché, którzy nie tylko podejmują akcje w swoich lokalnych społecznościach, ale również jeżdżą z pomocą na Ukrainę. Na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy działają także pracownicy centrali Grupy Muszkieterów. Kolejnym przykładem aktywności jest inicjatywa w Chełmnie, gdzie budynek należący do sieci Intermarché został udostępniony władzom miasta w celu gromadzenia towarów przekazywanych uchodźcom – mówi portalowi Justyna Tederko.

Warte przeczytania