1. Aktualności
  2. Polska
Belgia

Milcobel ze spadkiem obrotów za 2021 r.

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© milcobel

Spółdzielnia z Belgii uzyskała 1,14 mld € przychodów w 2021 r. tj. 7,7% mniej w porównaniu do 2020 r., a jej zysk netto po opodatkowaniu wyniósł 10,7 mln €. Mleczarnia zmniejszyła swoje zadłużenie o 40 mln € i pochwaliła się wzrostem ceny za surowiec o 57% w porównaniu do grudnia 2020 r. Średni wzrost ceny surowca w Belgii wyniósł 37% (źródło BCZ).

Pomimo wyzwań tj. COVID-19, rosnąca inflacja i niespokojny rynek dostaw mleka w Belgii, Milcobel uznał swoje wyniki za „spektakularną poprawę”. Wygląda to trochę na wizerunkową próbę odwrócenia uwagi od wyniku na rzecz ceny za surowiec dla dostawców.

Spółdzielnia przyznaje, że spadek obrotów ma związek z zakończeniem produkcji mleka w zakładzie w Schoten, wpływem złej pogody na wolumen sprzedawanych lodów oraz niższej podaży mleka. Wszystkie zakłady i jednostki biznesowe odnotowały poprawę rentowności. Firma realizuje jednak plan oszczędnościowy od nazwą Compass, którego celem jest osiągnięcie redukcji wydatków o 50 mln € do 2025 r. Spółdzielni już udało się wyprzedzić harmonogram, gdyż tylko w 2021 r. uzyskano oszczędności w wysokości 41 mln €.

Strategiczne przesunięcie asortymentu w kierunku produktów o większej wartości dodanej i wyższej waloryzacji spowodowało wzrost wolumenu produktów z wartością dodaną o 10%. 

Milcobel rozszerzał również asortyment serów twardych pod marką Brugge oraz lodów, których jest drugim producentem w Europie pod marką własną.

Warte przeczytania