1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Koło (OSM): Nasze wydatki na gaz wzrosły 5-krotnie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Na spotkaniu z Henrykiem Kowalczykiem, Wicepremierem i Ministrem Rolnictwa w dniu 17 lutego w siedzibie KZSM ZR, Czesław Cieślak opisał kłopoty przemysłu mleczarskiego z kosztami w różnych kategoriach. Od 30 lat mleczarnia Koło (OSM) korzysta z gazu zamiast węgla. Obecnie rachunki za gaz wzrosły kilkukrotnie. – W 2020 r. miesięcznie płaciłem za gaz 800-900 tys. zł. W końcówce 2021 r. płaciłem prawie 4,5 mln zł. Przedtem było to 1,5% w kosztach pozasurowcowych, teraz jest to 6,5%.

Czesław Cieślak Koło (OSM) dodał jeszcze: – Problemem są też nasze partnerskie – jeśli tak można powiedzieć – stosunki z sieciami handlowymi. Od jesieni drożeje drewno, paleta, która kosztowała 28 zł, teraz kosztuje 80 zł. Drożeje gaz i energia, także płace. W tym czasie mleko zdrożało o 30%. Bardzo trudno jest rozmawiać o jakiejkolwiek podwyżce. Teraz, kiedy zniesiony został VAT na żywność, pada argument, że sieci nie mogą podnieść cen. Nic a nic. Bo będą płacili kary. A nam przecież wzrosły ceny – tłumaczył Czesław Cieślak.

– Skupuję koło miliona litrów dziennie. Ponad połowa produkcji jest przeznaczona na eksport, jest to różnego rodzaju mleko w proszku, ale nie tylko. W 2021 r. sprzedaliśmy towar za granicę za 100 mln euro.

Koło (OSM) naley do wiekszych producentów nabiał w Polsce. W 2020 r. firma uzyskała 792,47 mln zł przychodów (źródło: ranking TOP 25 PL Forum Mleczarskiego)

Warte przeczytania