1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Skargi mieszkańców Ostrołęki na hałasy z zakładu trwają już lata

Źródło: moja-ostroleka.pl
Autor: Janusz Górski
© piątnica (osm)

Wyraźny hałas dobiegający z zakładu mleczarskiego w Ostrołęce należącego do mleczarni Piątnica (OSM) od kilku lat zwraca uwagę okolicznych mieszkańców. Ci skarżą się lokalnym władzom, mediom, oraz samej mleczarni w Piątnicy. Źródłem skarg są nocne hałasy oraz uporczywe „buczenie”. Jak pisze portal moja-ostroleka.pl, problem był przedmiotem pomiarów specjalistów z Piątnicy, a wyniki przekazano władzom miasta. Wyniki jednak nie usatysfakcjonowały mieszkańców. 

Dlatego zbadaniem zjawiska zajęło się Forum Ekologiczno-Społeczne, które zbadało poziom problemu. Jak podaje portal, pomiary przeprowadzono w nocy, aby wykluczyć inne źródła dźwięków. Wyniki wykazały przekroczenie norm o kilkanaście decybeli.

Mleczarnia Piątnica (OSM) podkreśla w stanowisku przesłanym do portalu moja-ostroleka.pl, że pracuje nad usunięciem problemu, ale prowadzi procesy inwestycyjne, które polegają na budowie nowoczesnej proszkowni serwatki, po której uruchomieniu nastąpi wyłączenie starych instalacji. W drugiej połowie roku stara proszkownia ma zostać zmodernizowana pod kątem efektywności energetycznej. W tym roku ma zostać uruchomiona również nowoczesna aparatura chłodnicza, która pozwoli zmniejszyć emisję hałasu.

Jak podkreśla właściciel zakładu, optymalizacja energetyczna i technologiczna trwa tu od 2011 r.

Warte przeczytania