1. Aktualności
  2. Polska

Mlekpol (SM): Jakość, tradycja i naturalny smak to najważniejsze wartości naszej firmy

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski
© mlekpol (sm)

– Wszystkie produkty tworzymy z ogromnym zaangażowaniem i na bazie najlepszych surowców – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu Mlekpol (SM). – Dlatego tak bardzo cieszy, że wytwarzane od ponad 40 lat produkty nabiałowe są doceniane przez konsumentów i goszczą na polskich stołach.

Powodem do dumy od ponad 25 lat jest dla nas mleko Łaciate, codziennie towarzyszące wielu rodzinom. To pierwsze w Polsce mleko, które tak szybko zdobyło zaufanie konsumentów. Wysoka i powtarzalna jakość, bezpieczne opakowanie i nowoczesna technologia produkcji, zapewniająca długie przechowywanie bez konieczności trzymania w lodówce, to główne atuty tego produktu. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że dla wielu to synonim słowa „mleko” – dodaje Małgorzata Cebelińska.

– Marka, która z sukcesem łączy pokolenia to Rolmlecz – kochają ją dzieci, dorośli i dziadkowie. Polacy uwielbiają wyjątkowy smak kultowego „serka z krówką” oraz doceniają tradycję wytwarzania i niezmienną recepturę. W portfolio Mlekpol (SM) znajdziemy też marki rodzinne. Jedną z nich jest Maślanka Mrągowska, która zachęca, aby spędzać czas z bliskimi i przyjaciółmi, a także popularyzuje wspólne gotowanie. Produkt ceniony jest przez konsumentów głównie za wyróżniający się smak i właściwości prozdrowotne. Dzięki nieskończonej możliwości zastosowań oraz naturalnym składnikom jest ważnym elementem dań i częstym towarzyszem spotkań. – podkreśla Dyrektor Handlu Mlekpol (SM).

– Rodzinne posiłki, zwłaszcza śniadania i kolacje, to również żółty ser. Polacy uwielbiają ser i chętnie próbują różnych gatunków. Od lat Mlekpol (SM) specjalizuje się w produkcji serów dojrzewających, które konsumenci cenią za bogaty smak i aromat. Wszystko dzięki wysokiej jakości surowca i nowoczesnej technologii, która zapewnia jednorodność produkcji i gwarantuje charakterystyczne cechy dla danego gatunku. Dzięki temu sery żółte Gouda, Salami, Królewski z Kolna i Złoty Mazur zostały wyróżnione znakiem „Jakość Tradycja”, który przyznawany jest produktom żywnościowym wysokiej klasy z uwzględnieniem ich tradycyjnego charakteru – mówi nasza rozmówczyni.

– Wszystkim miłośnikom smaków, które kojarzą się z tradycją i wiejską sielskością polecamy także gamę produktów Mazurski Smak powstałych z najwyższej jakości polskiego mleka. To marka, która wzbudza dużo pozytywnych skojarzeń i posiada w swojej ofercie szeroki asortyment naturalnych i tradycyjnych wyrobów mleczarskich – podkreśla Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu Mlekpol (SM).

Ostatnie wiadomości o firmie