1. Aktualności
  2. Świat

Belgia: Milcobel wprowadza pierwszy na belgijskim rynku ser neutralny pod względem emisji CO2

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Na początku 2022 r. spółdzielnia mleczarska Milcobel wprowadzi na rynek swoją gamę serów z Brugii, które będą neutralne pod względem emisji CO2. W ten sposób spółdzielnia wpisuje się w trend, w którym zrównoważenie i redukcja CO2 są najważniejsze.

Thijs Keersebilck, Dyrektor Zarządzający ds. Produktów i Usług Konsumenckich w Milcobel uważa: – Kwestia zrównoważonego rozwoju jest bardzo ważna dla naszych klientów, a konsumenci bardziej niż kiedykolwiek myślą o tym, co jedzą i skąd to pochodzi. Co więcej, wielu konsumentów poszukuje sposobów na udział w debacie klimatycznej. Oferując ser neutralny pod względem emisji CO2, świadomi konsumenci mogą dokonać bardziej zrównoważonego wyboru w ramach asortymentu serów.

– Europa podnosi poprzeczkę dzięki programom „Od pola do stołu” w ramach Zielonego Ładu, więc chcemy mieć swój udział. Jako firma uważamy, że naszym zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z ewolucją ekologiczną i dodatkowymi wymaganiami, ale chcemy również sami wykazać się większymi ambicjami i wykonać swoją część – mówi Keersebilck.

Aby móc w wiarygodny sposób ubiegać się o etykietę sera neutralnego pod względem CO2, Milcobel współpracuje z CO2Logic. Istnieje szereg wymagań związanych z używaniem etykiety. Na początek obliczane są wszystkie emisje gazów cieplarnianych (CO2, metan, podtlenek azotu) w łańcuchu „od kołyski do bramy”, od krowy po ser.

– Ponad połowa naszych hodowców bydła mlecznego już dziś inwestuje w energię odnawialną, a 2/3 wdraża środki zmniejszające zużycie energii. Ponadto uczestniczymy we wszelkiego rodzaju projektach pilotażowych z instytutem badawczym ILVO dotyczących redukcji emisji metanu od krów i składowania CO2 na użytkach zielonych – mówi Thijs Keersebilck. – Jesteśmy zaangażowani w podnoszenie świadomości i zachęcanie do zrównoważonych projektów poprzez premię za zrównoważony rozwój.

W ciągu ostatnich 5 lat firma Milcobel zwiększyła już efektywność energetyczną na kilogram sera w swoich zakładach produkcyjnych o 23%. Celem jest dalsza redukcja emisji z procesu produkcyjnego o 35% do 2035 r. Przyczynią się do tego energooszczędne procesy i dalsza poprawa wydajności. Połączone ciepło i moc zapewniają bardziej zrównoważoną energię. Oprócz skupienia się na klimacie, Milcobel coraz częściej porusza się w obiegu zamkniętym. Około połowa potrzebnej wody jest pozyskiwana z przetwórstwa mleka, a następnie oczyszczana i ulepszana do jakości wody pitnej, po czym jest wykorzystywana na przykład do urządzeń czyszczących. Firma koncentruje się również na bardziej zrównoważonym opakowaniu. 

– W ciągu ostatnich 3 lat do naszych opakowań serów zużyliśmy o 23% mniej plastiku – potwierdza Dyrektor Zarządzający Milcobel. – Do 2023 r. wszystkie nasze opakowania serów muszą w 100% nadawać się do recyklingu, a udział opakowań z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu musi jeszcze wzrosnąć.

Jednak praktycznie niemożliwe jest wytworzenie całkowicie neutralnej pod względem emisji CO2 w całym łańcuchu. Pozostałe emisje CO2 są zatem kompensowane poprzez projekt wiatraka z certyfikatem Gold Standard w Indiach we współpracy z CO2LOGIC.

– Brakuje ram regulacyjnych, podobnie jak umów dotyczących pomiaru, monitorowania i kompensacji. Robią to już za granicą. To są plany na przyszłość – mówi Nils van Dam, Dyrektor Generalny. – To, co jest dla nas szczególnie ważne pod względem zrównoważonego rozwoju, to wsparcie ze strony naszych rolników i pragmatyczne podejście dostosowane do wszystkich naszych hodowców bydła mlecznego. Już teraz możemy być bardzo dumni z dotychczasowych osiągnięć naszych hodowców bydła mlecznego.

Neutralne pod względem emisji CO2 sery Bruges będą na półkach sklepowych od lutego 2022 r.