1. Aktualności
  2. Świat

Chiny spodziewają się wzrostu produkcji mleka o 3%. Jakie będą dysproporcje produkcji krajowej i importu proszków, serwatki, serów i masła?

Źródło: USDA
Autor: Janusz Górski

W 2022 r. prognozuje się, że produkcja surowego mleka w Chinach osiągnie 36,7 mln ton, co oznacza wzrost o 3% - podaje USDA za chińskim urzędem statystycznym. Należy spodziewać się, że zapasy pełnego mleka w proszku i rodzima produkcja spowodują spadek importu o 6% do 850 tys. ton.

Statystycy spodziewają się, że import mleka w 2022 r. wzrośnie o 7% do 1,5 mln ton wskutek rosnącego zainteresowania mlekiem UHT, które dominuje na rynku importowanego mleka płynnego.

Prognozuje się, że produkcja pełnego mleka w proszku (WMP) w 2022 r. będzie stopniowo wzrastać do 970 tys. ton. Przewiduje się, że import WMP spadnie o 6% do 850 tys. ton.

W 2022 r. chiński import odtłuszczonego mleka w proszku (SMP) wzrośnie o 8% do 520 tys. ton. Krajowa produkcja wzrośnie do 24 tys. ton ze względu na wzrost produkcji sera. W Chinach SMP jest produktem ubocznym przy produkcji sera. Krajowa produkcja tego produktu stanowi niewielki procent całkowitego OMP wykorzystywanego w Chinach.

Chiny zrewidowały swoje prognozy w zakresie produkcji sera w Chinach i ma wynieść 19 tys. ton, import serów naturalnych i przetworzonych ma wynieść ok. 220 tys. ton.

Wraz z rozwojem sektora piekarniczego rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości składniki piekarnicze tj. masło. Przewiduje się, że w 2022 r. import masła do Chin osiągnie poziom 170 tys. ton. Krajowa produkcja Chin osiągnie 12 tys. ton, ale jest ograniczona przez obecne zdolności produkcyjne i wiedzę fachową.

W 2022 r. przywóz serwatki i produktów związanych z serwatką spadnie w porównaniu z 2021 r. Serwatka i produkty z nią związane są używane jako składniki produktów do początkowego żywienia niemowląt i pasz dla zwierząt. W 2022 r. przewiduje się, że spadające wskaźniki urodzeń i niskie ceny wieprzowiny będą obciążać import.