1. Aktualności
  2. Polska

Bieruń (OSM): Przychody wzrosły mimo kłopotów w pandemii

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Pomimo dramatycznego początkowo wpływu pandemii COVID-19 (konieczność odsprzedaży surowca poniżej kosztów zakupu), mleczarnia odnotowała wzrost przychodów z 335,73 mln zł do 361,57 mln zł. Mleczarnia wykazała również zysk netto na poziomie 10,97 mln zł. Szczęśliwy zwrot akcji był możliwy pomimo drastycznego załamania sprzedaży wielu firm do sektora HoReCa. O sytuacji w Bieruniu pisaliśmy tutaj.

Jak dowiaduje się serwis forummleczarskie.pl produkcję zakładów działających pod egidą spółdzielni Bieruń (OSM) stanowiły w 2020 r. głównie sery twarogowe i homogenizowane, śmietana i śmietanka, jogurt, mozzarella, primarella oraz masło. Produkty Spółdzielni sprzedawane w kraju i za granicą są kierowane głownie do zastosowania w branży piekamiczo-cukiemiczej. Jak podaje mleczarnia, w 2020 r. wzrosła produkcja serów typu Mozzarella o 10%, Primarelli o 34%, natomiast spadła sprzedaż śmietany o 15%, serów o 7%, jogurtów o 20% oraz masła o 23%. Do sprzedaży wprowadzono ser Mascarpone oraz ser typu feta (Serfita).

Największymi inwestycjami spółdzielni były:

·         zakup gruntu KSSE za 10 3 mln zł,

·         linia UHT do śmietanki w Głubczycach za 2,8 mln zł

·         linia do produkcji sera double cream i feta w Głubczycach za 2,6 mln zł

·         instalacja chłodnicza w Głubczycach za 2,2 mln zł

·         Linia produkcyjna do twarogu Cheeseformer w Raciborzu za 1,2 mln zł

·         Pakowaczka Astepo w Głubczycach za 178 tys. zł

·         Urządzenie dezynfekujące (Ecolab) w Raciborzu za 125 tys. zł

Rozpoczęto zaś inwestycje pod maszynę UHT Tetra Pak w Głubczycach za 621 tys. zł i maszyny napełniające Atipack 2 szt. za 563 tys. zł.

W 2021 r.mleczarnia Bieruń (OSM) planuje kontynuować inwestycję związaną z budową nowego zakładu w Bieruniu (w strefie ekonomicznej) wraz z oczyszczalnią ścieków.

Ostatnie wiadomości o firmie