1. Aktualności
  2. Świat

Wegański gigant oskarżony o kreatywną księgowość i kreowanie nieprawdziwych wizji rozwoju rynku

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© oatly

Wszyscy naokoło widzą rosnące zainteresowanie produktami wegańskimi i faktycznie, gdzie nie spojrzymy, rynek produktów wegańskich szybko się rozwija. Kwestia jak szybko i jak daleko może trwać ten rozwój jest dyskutowana za sprawą funduszu hedgingowego Spruce Point Capital Management, który inwestował w tzw. „krótką sprzedaż” licząc na spadki cen akcji Oatly, szwedzkiego giganta o kapitalizacji giełdowej równej 12 mld USD (według obecnego kursu na NASDAQ). Fundusz obierając pozycję „krótkiej sprzedaży” liczył w praktyce, że pożyczając akcje odda je taniej i zarobi na różnicy kursów, co stanowi istotę „krótkiej sprzedaży” różniącej się od „długiej sprzedaży” tym, że tam zarabia się na wzrostach.

W mijającym tygodniu fundusz opublikował 124-stronnicowy raport, w którym oskarżył Oatly o wprowadzanie w błąd inwestorów w zakresie przychodów jak i działań w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Fundusz oparł się na danych rynkowych, które wskazywały, że sprzedaż Oatly w USA nie mogła wynieść 12 mln USD, a jedynie 6 mln. Zastrzeżenia funduszu dotyczyły także sposobu obliczania marży, która w rzeczywistości ma być niższa. Fundusz wskazuje dodatkowo na fakt, że w ciągu 6 lat firma zmieniała audytora już 3-krotnie. Podejrzenia wzbudziło również to, że amerykański zakład Oatly miał zużywać 55% mniej wody niż szwedzkie jego odpowiedniki, gdy tymczasem miał na pieńku z Agencją Ochrony Środowiska.

Media amerykańskie przytaczają opinię szefa funduszu, w której twierdzi on, że kurs akcji Oatly jest przewartościowany o 70%, a firma nigdy nie osiągnie rentowności.

W swoich materiałach Oatly deklarowało, że jego przychody podwoiły się w 2020 r. do 421,4 mln dolarów. Strata netto również prawie się podwoiła, z 35,6 mln USD w 2019 r. do 60,4 mln USD w 2020 r., ponieważ ekspansja na nowy tj. amerykański rynek zwiększyła koszty.

Rzecznik Oatly odrzucił wszystkie sugestiie i zasugerował, że fundusz dąży do obniżki kursu swoimi doniesienia, aby korzystnie zamknąć „krótkie pozycje” na akcjach Oatly.