1. Aktualności
  2. Świat

Konsorcja Parmigiano Reggiano i Grana Padano odrzucają projekt etykietowania Nutri-Score

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Konsorcja produkujące najsłynniejsze włoskie sery twarde oceniły system etykietowania Nutri-Score jako „praktykę dewaluacji”. Oba konsorcja Parmigiano Reggiano i Grana Padano nie zezwolą dobrowolnie na etykietowanie w ten sposób swoich produktów ze statusem PDO w łańcuchach dostaw. Konsorcja te spotkały się po raz pierwszy we wspólnym zarządzie, aby powiedzieć „Nie” systemowi Nutri-Score.

Systemy oznaczania wartości odżywczej w Europie związane z zasadą sygnalizacji świetlnej rozprzestrzeniają się: skala chromatyczna od zielonego do czerwonego związana z alfabetyczną (od litery A do litery E). Do każdego jedzenia, za pomocą algorytmu, który bierze pod uwagę kalorie, ilość tłuszczów i cukrów, przypisuje się kolor i literę sparametryzowaną do standardowej ilości produktu (np. 100 g).

Zdaniem przedstawicieli Konsorcjów narzędzia oparte na tych zasadach klasyfikacji wprowadzają konsumenta w błąd.

W rzeczywistości spożycie produktów jest powiązane z ilościami bezwzględnymi, które nie odpowiadają ilości umieszczonej u podstawy algorytmu. Ponadto rozpatrywane systemy nie uwzględniają równowagi między różnymi produktami spożywczymi w diecie ani ogólnymi cechami organoleptycznymi samego produktu. W szczególności sery są karane za obecność tłuszczów, zaniedbując fakt, że sery dostarczają wielu strategicznych składników odżywczych: wapnia, funkcjonalnych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, niezbędnych aminokwasów, czyli cennych elementów zdrowej i zrównoważonej diety.

W tym sensie władze Konsorcjów uważają, że system Nutri-Score nie gwarantuje zdrowych, zrównoważonych i prawidłowych wyborów z punktu widzenia żywieniowego i zdrowotnego. Z punktu widzenia produktów ChNP uznaje się, że informacje dla konsumenta dotyczące prawidłowego i zdrowego odżywiania są bardzo ważne. Aby rzeczywiście osiągnąć ten cel, odpowiednie narzędzia muszą opierać się na zasadach edukacji żywieniowej związanych z ogólną dietą i rozpowszechnianiem zalecanych, a w każdym razie realistycznych dawek poszczególnych produktów.

Z drugiej strony, stosowanie etykiet sygnalizacji świetlnej w oparciu o ilości referencyjne bez wzięcia pod uwagę diety i zalecanych ilości żywności, jest narzędziem wprowadzającymi w błąd.

Należy wziąć pod uwagę, że według Nutri-Score, Parmigiano Reggiano i Grana Padano będą klasyfikowane kolorem pomarańczowym. Ale talerz makaronu z 80 g makaronu, 20 g oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i 20 g makaronu DOP byłby – jako całość – zielony. Z tego powodu narzędzia etykietowania oparte na zasadzie sygnalizacji świetlnej należy uznać za praktykę dewaluującą sery ze statusem ChNP, ponieważ zniechęcają one do spożywania produktu bez obiektywnego powodu żywieniowego.