1. Aktualności
  2. Polska

Awaria w mleczarni Nowy Sącz (OSM). Wyciek serwatki do Dunajca.

Źródło: Gazeta Krakowska
Autor: Janusz Górski

Gazeta Krakowska opublikowała informacje i video Czytelnika o wycieku, a komentujący materiał internauci byli zgodni co do winowajcy. To mleczarnia Nowy Sącz (OSM) – zarząd mleczarni potwierdził awarię, która skutkowała wyciekiem do Dunajca. Paweł Gruca, Prezes Zarządu poinformował o rozszczelnieniu zaworu w tanku serwatkowym, który znajduje się na zewnątrz zakładu. Wyciek serwatki zauważył pracownik działu technicznego i poinformował o tym zdarzeniu Kierownika Działu. Wyciek nastąpił na placu i serwatka przez studzienkę dostała się do kanalizacji deszczowej, która ma bezpośredni wylot do Dunajca. Zdarzenie trwało około półtorej godziny. Według Pawła Grucy wyciekło 4 tys. litrów serwatki.

Jak podkreślił Paweł Gruca, Prezes Zarządu mleczarni dotychczas na modernizację oczyszczalni zakładowej wydano ponad 1 mln zł. po to, aby nie być uciążliwym dla środowiska. Co dwa miesiące oczyszczone ścieki badane są w akredytowanym laboratorium, z akredytacją poboru. Wyniki są dużo poniżej średniej dozwolonej w Decyzji zezwalającej na zrzut oczyszczonych ścieków.

Mleczarnia zakupiła dodatkowo prasę do odwadniania osadu i na bieżąco wywozi nadmiar osadu przez wyspecjalizowane firmy. Za zaistniały incydent mleczarnia przeprosiła.

Ostatnie wiadomości o firmie