1. Aktualności
  2. Świat

Nigeria: Arla Foods podpisuje memorandum z władzami kraju i prowincji Kadun

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

400 milionów obywateli w 2050 r. – tylu mieszkańców liczyć będzie Nigeria, już dziś należąca do najszybciej rozwijających się krajów Afryki. Rząd i duńska spółdzielnia mleczarska podpisały porozumienie na podstawie którego tysiąc rolników wywodzących się z lokalnych nomadów dostanie ziemię i dostęp do wody, a Arla Foods zapewni dostęp do stacji chłodniczych, zapewni skup, przetworzenie i sprzeda na lokalnym rynku wyprodukowane wyroby nabiałowe. Rząd poprawi infrastrukturę drogową i zapewni dostawy prądu w celu rozwoju przetwórstwa mleka.

Zaangażowanie Arli w partnerstwo publiczno-prywatne w Nigerii opiera się na sukcesie współpracy zainicjowanej w 2016 r. Arla współpracuje bowiem nie tylko z władzami prowincji Kaduna i rządem Nigerii, ale także z organizacją pozarządową Care, duńską Radą ds. Rolnictwa i Żywności, lokalną spółdzielnią Milcopal i nigeryjską organizacją pasterzy Coret.

Lokalny przemysł mleczarski jest dziś w stanie zaspokoić mniej niż 10% obecnego zapotrzebowania kraju na produkty mleczarskie.

Większość nigeryjskich producentów mleka działa na małą skalę, większość z nich ręcznie doi krowy. Jeśli mleko nie jest spożywane we własnym gospodarstwie, nie jedzie dalej niż na najbliższy targ. Zapobieganie psuciu się mleka w upale jest tutaj dużym wyzwaniem.

Projekt będzie finansowany przede wszystkim z pożyczek udzielanych przez Bank Centralny Nigerii i gwarantowanych przez państwo. Arla zainwestuje w punkty odbioru mleka.

Ostatnie wiadomości o firmie