1. Aktualności
  2. Świat

Chińscy inwestorzy zainteresowani sektorem mleczarskim w Nowej Zelandii

Źródło: Yahoo News
Autor: Barbara Wiercińska

Grupa inwestycyjna z Hong Kongu chce zainwestować w nowozelandzki przemysł mleczarski do 1,5 mld. NZD (1,1 mld. $), aby produkować mieszanki dla dzieci wysokiej jakości oraz mleko UHT dla chińskiego rynku.
Natural Dairy (NZ) Holdings Ltd., wcześniej China Jin Hui Mining Corp. Ltd. już dokonało zakupu czterech nowozelandzkich gospodarstw i właśnie negocjuje z Crafar Farms, które zarządza dwudziestoczterema następnymi, powiedział Kerry Knight, prawnik Natural Dairy.

Natural Dairy, z kapitałem początkowym wysokości 105 mln.$, twierdzi, że całość inwestycji w Nowej Zelandii może osiągnąć nawet 1,1 mld. $ dla gospodarstw, żywego inwentarza oraz zakładów produkcji mleka w proszku.
Michael Stiassny z KordaMentha, zarządca dwudziestu czterech gospodarstw Crafa potwierdził propozycję Chińczyków. – Jest to dla nas bardzo atrakcyjna oferta i robimy, co możemy, żeby dojść do porozumienia –powiedział Stiassny w National Radio.
Knight powiedział, że Natural Dairy chce zintegrowanego systemu gospodarstwo-produkcja-rynek i nie jest zainteresowane zakupem mleka w proszku i pakowaniem go dla chińskich konsumentów. – To, co chcą robić, to kontrola całego procesu, od bram gospodarstwa aż do ust konsumenta. Jest to część ich strategii marketingowej w Chinach, będą mogli dzięki temu promować fakt, że mają pod sobą każdy etap produkcji.