1. Aktualności
  2. Polska

Copa-Cogeca przychylnie o monitoringu cen

Źródło: Copa-Cogeca
Autor: Janusz Górski

Dzisiaj, w Brukseli, Komitety Copa-Cogeca przychylnie przyjęły projekty Komisji mające na celu ulepszenie funkcjonowania europejskiego łańcucha żywnościowego i określiły je jako krok w dobrym kierunku. Podkreślają one jednak, że konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie silniejszych instrumentów, aby pozycja spółdzielni i producentów w łańcuchu żywnościowym została wzmocniona.
Komitety Copa-Cogeca podkreślają, że różnica pomiędzy ceną produkcyjną i ceną konsumpcyjną stała się tak duża, że interwencja instytucji europejskich jest nieodzowna. Europejski rynek żywności zdominowanyjest przez dużych dystrybutorów i część cenykonsumpcyjnej pozyskiwana przez rolników jest nadal niska. W związku z tym, decydenci polityczni UE muszą natychmiast podwoić wysiłki w walce z brakiem równowagi sił w sektorze żywnościowym.

Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, podkreślił: « Domagamy się wprowadzenia instrumentów ułatwiających koncentrację podaży, co pozwoli na uzyskanie lepszej pozycji rynkowej rolników. Domagamy się interwencji, aby móc wesprzeć i zachęcić rolników do pełnego wykorzystywania potencjału swoich spółdzielni. Potrzebujemy środków, które pozwolą nam stawić czoła problemowi związanemu z opóźnieniami w płatnościach, z nadużywaniem pozycji rynkowej i z niesprawiedliwą konkurencją w łańcuchu żywnościowym. Działania te przyczyniają się do dobrego funkcjonowania łańcucha żywnościowego i do tworzenia bardziej uczciwej konkurencji oraz pozwolą rolnikom na otrzymanie większej części wartości dodanej ».
Komitety Copa-Cogeca pochwalają komunikat Komisji, który uważają za krok do przodu. Cieszą się również z ostatniej propozycji przedstawionej przez eurodeputowanych, dotyczącej utworzenia « Europejskiego obserwatorium marży i cen rolnych », w celu pokazania różnicy pomiędzy ceną płaconą przez konsumentów a ceną otrzymywaną przez rolników. Zebranie wiarygodnych danych jest pierwszym niezbędnym krokiem do omówienia kwestii braku równowagi w łańcuchu żywnościowym. Od pewnego czasu, Komitety Copa-Cogeca domagają się wdrożenia systemu miesięcznego monitoringu cen hurtowych i detalicznych artykułów spożywczych, różnicy pomiędzy ceną produkcyjną i ceną konsumpcyjną, oraz udziału surowców rolnych. Komitety Copa-Cogeca pochwalają w związku z tym przyjęcie tej poprawki przez Parlament Europejski i domagają się, aby została jak najszybciej wdrożona. Aby zlikwidować zjawisko braku równowagi w łańcuchu żywnościowym, konieczne jest podjęcie dodatkowych działań.