1. Aktualności
  2. Polska

Sąd: Naciąganie folii PCW na butelki niezgodne z zaleceniami UE

Źródło: wyborcza.biz
Autor: Janusz Górski

Takie orzeczenie wydał sąd w sprawie dotyczącej soków Kubuś. Sąd uznał także, że to nieekologiczne. Orzeczenie sądu zbiegło się z internetowym nawoływaniem do bojkotu soku firmy Maspex.
Soki Tymbark od pięciu lat są opakowywane w dwie warstwy: pierwszą jest butelka PET (z włókien polimerowych), drugą – naciągnięta na nią i obkurczona termicznie folia PCW z nadrukami. Takie połączenie wyróżnia napój na półce, ma gigantyczną wadę – wyższy koszt wtórnego przetworzenia takiej butelki.
Nie tylko Maspex naciąga PCW na swoje produkty – robią tak również Danone czy Bakoma. Jednak Maspex był jednym z pierwszych producentów korzystających z tej technologii.


Butelkę PET można łatwo pozbawić papierowej czy plastikowej etykiety (takie najczęściej się spotyka), a potem przetworzyć ją na płatki. Takie płatki służą potem do produkcji materiałów krawieckich lub nowych opakowań. Jeśli do płatków zostanie domieszane PCW, zwęgla się i zanieczyszcza materiał i odbiorcy płatków zgłaszają reklamacje.
Z powodu naciąganej na butelki folii PCW doszło do sporu między bielsko-bialską firmą Polowat zajmującą się przetwarzaniem PET a Maspexem, producentem soków Tymbark. Sprawa trafiła do sądu.
Po czterech latach sporu w zeszłym tygodniu zapadł prawomocny wyrok w drugiej instancji. Sąd w Katowicach orzekł, że Maspex nie łamie polskich przepisów i ma prawo nakładać PCW na swoje butelki. Sąd potwierdził jednak, że naciąganie PCW na PET jest nieekologiczną formą opakowania, niezgodną z dyrektywami unijnymi, które zalecają używanie przy pakowaniu produktów jak najmniejszej liczby warstw z różnych surowców.
Maspex z kolei broni swojego postępowania. – PCW nie jest przyklejane. Bez trudu można je ściągnąć z butelki. Kierując się troską o ochronę środowiska, zachęcamy naszych klientów do odrywania etykiety, umieszczając pod nią różne naklejki i kupony konkursowe. Dodatkowo na każdym opakowaniu umieszczona jest informacja: \'Wyrzucaj bez etykiety\' - mówi Dorota Liszka, przedstawiciel Maspexu.
Tuż po wyroku na Facebooku powstała grupa \'Kubusiowi dziękuję\'.
Choć wyrok sądu w Katowicach jest na rękę Maspexowi, producent postanowił, że w ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie wycofywanie rękawów z PCW na rzecz bardziej przyjaznych recyklingowi. – Prowadzimy prace nad udoskonalaniem opakowań, by były bardziej ekologiczne. Wydaliśmy na to istotne kwoty – zapewnia Liszka. – Pierwsze, nowe opakowania już wkrótce pojawią się na rynku i będą wypierać te z rękawem.