1. Aktualności
  2. Polska

KZSM: Stosowania określenia świeże w odniesieniu do mleka pitnego poddanego obróbce cieplnej

Źródło: mleczarstwopolskie.kzsm.pl
Autor: Aleksandra Karpińska

KZSM podjął kroki mające na celu rozeznanie możliwości prawnego uregulowania używania określenia świeże dla mleka pitnego poddanego obróbce cieplnej.

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów mleka pitnego poddanego obróbce cieplnej oznakowanych dodatkowo określeniem świeże, zarówno w odniesieniu do mleka pasteryzowanego, wysokopasteryzowanego jak i UHT. Zdaniem Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich brak jednoznacznej interpretacji tego określenia oraz jego nadużywanie generuje nieuczciwą konkurencję pomiędzy producentami. W związku z powyższym, w celu szerszego rozeznania możliwości prawnego uregulowania tego zagadnienia (także w odniesieniu do innych niż mleko pitne produktów mleczarskich) Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich zasięgnął informacji w powyższym zakresie poprzez EDA (Europejskie Stowarzyszenie Mleczarstwa), czyli organizację zrzeszającą przetwórców, uzyskując dane z poszczególnych krajów członkowskich UE. Z informacji uzyskanych przez KZSM z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika także, że szereg krajów UE uregulowało powyższy temat w drodze legislacji krajowych.
Tematyka powyższa była przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Komitetu Technicznego PKN nr 35 ds. Mleka i Przetworów Mlecznych, które odbyło się w dniu 26.05.2010 r. Komitet stwierdził, że najistotniejszym kryterium przy stosowaniu określenia świeże w odniesieniu do mleka pitnego poddanego obróbce cieplnej powinny być parametry tej obróbki. W wyniku dyskusji ustalono, że określenie: mleko świeże zaleca się stosować tylko do mleka pasteryzowanego czyli poddanego takiej obróbce cieplnej, aby fosfataza alkaliczna była nieaktywna natomiast aktywną pozostawała laktoperoksydaza. Oprócz pasteryzacji mogą być stosowane dodatkowo inne procesy przetwórcze np. mikrofiltracja.
KZSM wystąpił do MRiRW o ustosunkowanie się do powyższych propozycji. Poprzednie stanowisko Ministerstwa w tej sprawie zalecało używanie określenia świeże dla mleka surowego, a w innych przypadkach na wyłączną odpowiedzialność producenta poparte odpowiednim uzasadnieniem.