Czas na cheddar! Myślisz ser, mówisz Tetra Pak

artykuł sponsorowany

Cheddar jest jednym z najbardziej popularnych serów na świecie. Przy CAGR na poziomie ok. 4% rocznie to najchętniej wybierany przez konsumentów ser dojrzewający.

Dzięki swojej różnorodności i ciekawej charakterystyce cheddar wykorzystywany jest na wiele sposobów. Obecny jest w segmencie HoReCa, przy produkcji przekąsek oraz w gastronomi. Jego popularność wynika m.in. z doskonałych właściwości użytkowych, takich jak: porcjowanie, tarkowanie i krojenie, ale również z niezwykłych walorów organoleptycznych. Kontrolując odpowiednio proces technologiczny oraz parametry dojrzewania uzyskujemy produkt o różnej zawartości wody, teksturze i finalnie - smaku. Od odmian łagodnych, po bardzo dojrzałe, kruche i aromatyczne.

Polscy producenci już teraz dostrzegają potencjał tego wyjątkowego sera. Poszukując możliwości poprawy i urozmaicenia swojej oferty kierują się do firmy Tetra Pak, której 60-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń do sera cheddar daje niekwestionowaną pozycję lidera na rynku.

Tak jak w przypadku pozostałych serów, również przy serze cheddar producenci zwracają szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Niezmienną jakość produktu
  • Powtarzalną wydajność
  • Kontrolę procesu
  • Higienę
  • Wysoki wydatek.

Optymalizacja procesu produkcyjnego i dobór odpowiedniej technologii pozwalają nie tylko spełnić wyżej wymienione wymagania, ale również wpływają pozytywnie na jakość i rentowność produktu końcowego.

Nasze holistyczne podejście wraz z szeroką ofertą pozwalają na dostarczenie rozwiązań w zakresie przygotowania mleka kotłowego, produkcji ziarna, cheddaryzacji, formowania i pakowania bloków sera jak również obróbki uzyskanej w tym procesie serwatki.

Zaczynając od “SERCA” każdego zakładu produkującego sery, Tetra Pak® Cheese Vat został zaprojektowany by zapewnić precyzyjną kontrolę grzania, jak również stwarzać optymalne warunki krojenia i mieszania ziarna. W połączeniu z niezawodnym systemem sterowania opartym na platformie Tetra Plantmaster prowadzi to do lepszej kontroli procesu, jednorodności ziarna, zmniejszenia strat tłuszczu i pyłu do serwatki.

Po procesie przygotowania ziarna w kotle następuje oddzielenie całej serwatki, ukwaszanie (cheddaryzacja) oraz solenie na sucho uzyskanego produktu. Podczas tej obróbki przywiązywana jest szczególna uwaga do delikatnego traktowania sera, co zwiększa wydatek produktu oraz ilość i jakość uzyskanej serwatki. Całość tych procesów przebiega w jednym urządzeniu, Tetra Pak® Cheddaring Machine, którego budowa pozwala na produkcję sera z „fused curd” (łączonej masy) jak i „stirred curd (mieszanej masy)

Tetra Pak® Cheddaring machine 5 został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić wysoki wydatek, zminimalizować straty produktu i uzyskać powtarzalną, wysoką jakość sera. Wysoce efektywny system odczerpywania serwatki z unikalną budową tac ociekowych pozwala na całkowity rozdział uzyskanej w procesie produkcyjnym serwatki słodkiej od słonej. Dokładny system dozowania soli umieszczony bezpośrednio nad transporterem ważącym, w połączeniu z bębnem mieszającym daje bardzo wysoką dokładność solenia i powtarzalną zawartość soli w produkcie końcowym. Tetra Pak® Cheddaring machine 5 spełnia także najwyższe wymagania w zakresie higieny produkcji i wymywalności urządzenia, co pozwala producentom na maksymalizację czasu wykorzystania urządzenia w procesie produkcyjnym. Ponadto, zastosowanie grodzi między poszczególnymi piętrami urządzenia pozwala na mycie poszczególnych sekcji urządzenia w czasie, gdy w innych sekcjach dalej prowadzony jest proces produkcyjny.

Na kolejnym etapie wcześniej przygotowana masa sera podawana jest próżniowo do formowania w bloki przy użyciu Tetra Pak® Blockformer system 6. Głównym zadaniem tego urządzenia jest przyjęcie ziarna z Tetra Pak® Cheddaring machine 5, uformowanie z niego zbitego bloku sera oraz separacja pozostałej serwatki. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem układu próżniowego, który w odpowiedniej sekwencji zwiększa i zmniejsza próżnię w kolumnie powodując w ten sposób kompaktowanie ziarna. System pozwala na uzyskanie jednolitych bloków sera o powtarzalnych wymiarach i masie minimalizując przy tym straty produktu. Prosta, łatwo dostępna budowa pozwala na szybki serwis, jak również zapewnia wysoką wymywalność, zwiększając w ten sposób dostępność produkcyjną urządzenia.

Na końcowym etapie produkcji sformowane bloki sera pakowane są automatycznie w worki przy użyciu Tetra Pak® Automatic Bag Former. Zapakowane sery są następnie ważone i trafiają do dojrzewalni, gdzie nabierają swojego charakterystycznego smaku i struktury.

Szerokie portfolio firmy Tetra Pak pozwala na wygodę posiadania jednego dostawcy dla wszystkich urządzeń niezbędnych do produkcji sera typu cheddar. Rozwijając oddział Tetra Pak w Olsztynie stworzyliśmy warunki do produkcji kluczowych urządzeń również do tego typu sera. Wraz z grupą ekspertów ze wszystkich dziedzin inżynieryjno-technologicznych dostarczamy rozwiązania dostosowane do lokalnych potrzeb. Dzięki globalnemu doświadczeniu zapewniamy najnowsze i najbardziej niezawodne rozwiązania na rynku.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami:

Krzysztof.Barszcz@tetrapak.com
Pawel.Palich@tetrapak.com

Powiązane artykuły