SIG – elastyczność w produkcji napojów i żywności w aseptycznych opakowaniach kartonowych ponad wszystko

artykuł sponsorowany

Firma SIG, będąca jednym ze światowych liderów wśród dostawców systemów do aseptycznego rozlewu płynnej żywności i napojów oraz opakowań kartonowych (od 80 do 2000 ml), posiada pełen wachlarz rozwiązań pozwalających szybciej i efektywniej produkować wyroby nabiałowe np. takie jak mleko i śmietany lub ich roślinne alternatywy.


Elastyczność ponad wszystko

SIG oferuje maszyny nalewające umożliwiające dostosowanie wydajności linii produkcyjnych do chwilowych potrzeb klienta, w zależności od linii: np. od 3 do 24 tys. sztuk opakowań na godzinę. Co więcej, standardem jest możliwość produkcji kilku pojemności jak i nierzadko kilku kształtów na jednym urządzeniu. Dzięki temu producenci posiadają możliwość zróżnicowania linii produktowych w zależności od kategorii, ich pozycjonowania rynkowego czy też kanału dystrybucji.

Innym rozwiązaniem, w przypadku części linii, jest możliwość wykorzystania najnowszej zakrętki combimaxx o wyjątkowo dużej średnicy 25 mm.

Innowacyjna i wyjątkowo wygodna zakrętka combimaxx może zostać wdrożona przy niewielkich adaptacjach także na już działających liniach. Co więcej, w najbliższej przyszłości, łatwo będzie można dostosować te same aplikatory do nakrętek zgodnych z wymogiem dyrektywy SUP, to znaczy na trwałe przymocowanych do opakowania. Jako firma rozwinęliśmy już takie rozwiązanie i jesteśmy gotowi z wprowadzeniem go na rynek – podkreśla Bogdan Orzechowski, Dyrektor Zarządzający, SIG Combibloc Polska.

© sig

Dodatkowym elementem różnicowania portfolio dla producentów jest możliwość zastosowania różnych ekologicznych struktur opakowań, znacząco obniżających ślad węglowy produktu finalnego. Jednym z nich jest SIGNATURE 100, zaprojektowana specjalnie dla produktów mlecznych. To pierwsze na świecie aseptyczne opakowanie kartonowe w 100% połączone z odnawialnymi materiałami roślinnymi. Nie zawiera warstwy aluminium, a zapewnia zachowanie niezmienionego terminu przydatności do spożycia. Co więcej, tradycyjne polimery na bazie paliw kopalnych zostały w niej zastąpione polimerami uzyskanymi na bazie roślin, a konkretnie z oleju talowego pochodzącego z również z przemysłu drzewnego tak jak warstwa papieru. Dzięki tym zabiegom, ślad węglowy SIGNATURE 100 jest – średnio dla Europy – aż 66% niższy w porównaniu do konwencjonalnego 1 l opakowania SIG tego samego formatu w całym cyklu życia produktu (na podstawie badania europejskiego LCA). Alternatywną ekostrukturą opakowania jest ECOPLUS, z której również została wyeliminowana warstwa aluminium, warstwa papieru jest certyfikowana FSC, a polimery są pochodzenia tradycyjnego.

Dla produktów wrażliwych na światło i tlen, takich jak np. napoje roślinne, SIG rekomenduje SIGNATURE Full Barrier z polimerami uzyskanymi na bazie roślin i z odpowiedzialnie pozyskiwanym aluminium. Innym rozwiązaniem jest craftowa, brązowa struktura SIGNIA, w której wyeliminowany został etap bielenia papieru. Organiczny wygląd opakowania komunikuje ekologiczność, co pozwala na osiągnięcie doskonałej synergii w komunikacji skierowanej do konsumentów.

Nowe technologie

© sig

Kolejnym usprawnieniem firmy SIG jest kompletny i elastyczny system zarządzania produkcją – począwszy od przygotowania receptur poprzez rozlew aż po wysyłkę spaletyzowanego produktu gotowego. Integracja z dotychczas wykorzystywanymi systemami w zakładach klientów pozwala z jednej strony na zwiększenie funkcjonalności istniejących rozwiązań, z drugiej zaś wyposaża pracowników zarządzających produkcją w potężne narzędzie analityczne umożliwiające poprawę procesów produkcyjnych, a tym samym zwiększenie efektywności produkcji. Konsekwencją wdrożenia Manufacturing Execution System – MES – jest obniżenie kosztów produkcji, pozwalające na uzyskanie wymiernych przewag na niezwykle konkurencyjnym rynku mleczarskim. Dodatkowo, korzystając z nowych technologii cyfrowych, firma SIG opracowała swój unikalny system Track & Trace pozwalający na zlokalizowanie każdego opakowania w swoim łańcuchu dostaw – od surowców, przetwarzania i napełniania poprzez kontrolę jakości i logistykę, aż po półkę w supermarkecie.

Więcej na www.sig.biz

Powiązane artykuły