1. Komunikaty
Polska

Euroser Dairy Group: Old Amsterdam Ser Kozi zdobywa Super Gold w konkursie World Cheese Awards 2023

Źródło: Euroser Dairy Group
Autor: Monika Czaplicka
© euroser dairy group

Old Amsterdam Ser Kozi i Old Amsterdam Reserve znalazły się wśród zwycięzców konkursu World Cheese Awards, który odbył się w Trondheim Spektrum w Norwegii w piątek 27 października br. Wśród 4502 zgłoszeń, Old Amsterdam Ser Kozi zdobył upragnioną nagrodę Super Gold w najbardziej zasłużonym konkursie serów na świecie. Nie tylko zdobył nagrodę Super Gold, ale także znalazł się wśród 16 najlepszych finalistów. Old Amsterdam Reserve, wyjątkowo dojrzała Gouda, zdobyła złoty medal.

Old Amsterdam Ser Kozi i Old Amsterdam Reserve zrobiły wrażenie na panelu czołowych ekspertów w dziedzinie serów, w tym krytyków, szefów kuchni, twórców przepisów, kupców, sprzedawców detalicznych, dziennikarzy, reporterów i ekspertów w tej dziedzinie. Eksperci ci skrupulatnie oceniali każdy ser, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wygląd skórki i miąższu, aromat sera, jego konsystencję, a przede wszystkim jego smak i odczucie w ustach.

Wielokrotnie nagradzany Old Amsterdam Ser Kozi to dojrzały kozi ser o łagodnym smaku z nutą słodyczy. Ma lekką kremową konsystencję z drobnymi dojrzewającymi kryształkami. To kozi ser w stylu Old Amsterdam. Old Amsterdam Reserve to wyjątkowo dojrzały ser Gouda o głębokim, bogatym smaku. Ma nuty bourbona, karmelu i orzechów pekan oraz zwartą, kruchą konsystencję pełną chrupiących kryształków. 

Do 35. edycji konkursu World Cheese Awards zgłoszono 4502 sery, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zgłoszenia te reprezentowały 43 kraje i zgromadziły 954 firmy z całego świata (7,23% z Wielkiej Brytanii, 92,77% z zagranicy).  Warto zauważyć, że w konkursie ponownie wzięły udział firmy, które w ostatnich latach były względnymi nowicjuszami, w tym między innymi Polska, Indie, Liechtenstein i Turcja. Ugruntowane kraje produkujące sery, takie jak Włochy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania, były dobrze reprezentowane zarówno przez powracających pretendentów, jak i nowicjuszy, przy czym największa liczba zgłoszeń pochodziła z Hiszpanii. Kraj goszczący, Norwegia, zgłosił największą w historii liczbę zgłoszeń, z 293 norweskimi serami konkurującymi w tym roku.  W całym konkursie zaprezentowano szeroką gamę stylów i dojrzałości, prezentując różnorodną gamę mleka, w tym bawole, krowie, kozie i owcze.

Wszystkie zgłoszenia zostały ocenione w ciągu jednego dnia, a 264 ekspertów z 38 różnych krajów zbadało ich wygląd, teksturę, aromat i smak. Brązowe, srebrne, złote i Super Złote wyróżnienia zostały przyznane podczas porannej sesji, zanim Super Złote zostały ponownie ocenione, aby wyłonić 16 najlepszych serów w tym roku, z których wybrano i ukoronowano Mistrza Świata w 2023 roku.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania