1. Komunikaty
Polska

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Mlekovicie

Źródło: Grupa Mlekovita
Autor: Janusz Górski
© grupa mlekovita
© grupa mlekovita

Grupa Mlekovita cały rok świętuje 30-lecie marki. Kolejną ku temu okazją było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cześć Prezesa Zarządu Grupy Mlekovita Dariusza Sapińskiego połączone z poświęceniem nowych inwestycji, które odbyło się 5 listopada 2022 r. – Ten jubileuszowy rok jest rokiem wyjątkowym dla Mlekovity. Mierzyliśmy się i nadal musimy się mierzyć z wyzwaniami na wielu polach, ale jesteśmy firmą odpowiedzialną i codziennie wywiązujemy się z tego zobowiązania. Cokolwiek nie działoby się w bliższym czy dalszym otoczeniu, dla Mlekovity nie ma innej drogi niż zrównoważony rozwój. Tę misję podzielamy wszyscy w firmie – od rolników – dostawców mleka przez pracowników po kadrę zarządzającą – mówił Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński, inaugurując część oficjalną jubileuszowego spotkania.

 

– Wcześniej wraz z członkami Rady Nadzorczej oraz zaproszonymi gośćmi dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej obchodzony w 2022 r. jubileusz 30-lecia marki Mlekovita oraz dedykowanej przez Radę Nadzorczą i pracowników Prezesowi Dariuszowi Sapińskiemu – twórcy marki Mlekovita i jej sukcesu, który rozwinął polskie mleczarstwo na skalę światową. Tuż po tej uroczystej chwili, podczas zwiedzania zakładu, poświęcenia nowych inwestycji: linii produkcyjnych na Wydziale UHT i Masłowni oraz nowo otwartego Bistro Mlekovitka dokonał biskup Tadeusz Bronakowski.

– Nowe inwestycje to nie tylko skala produkcji – to też dbałość o jakość i bezpieczeństwo produkowanej przez nas żywności, by konsument, kupując nasze produkty, miał pewność, że dokonuje najlepszego wyboru. I dlatego nieustannie inwestujemy w rozwój nowoczesnych technik i technologii – aby oferowane produkty były nie tylko nowoczesne, ale też wspierały zdrowie. Nowe obiekty i linie produkcyjne mają służyć przede wszystkim naszym konsumentom – podkreślał podczas wystąpienia Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu. 

Podczas gdy Prezes w swoim wystąpieniu prezentował strategię firmy Mlekovita i jej osiągnięcia, przekładające się na rynkowy sukces lidera branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, zaproszeni goście akcentowali zasługi kierującego od blisko czterech dekad Mlekovitą Dariusza Sapińskiego. – Budowniczym, który miał wizję, potrafił do niej przekonać spółdzielców, rolników, władze lokalne czy producentów jest Prezes Dariusz Sapiński. To dzięki niemu niewielkie miasto w województwie podlaskim, którego liczba mieszkańców nie przekracza 10 tysięcy, stało się polskim, europejskim i światowym symbolem przedsiębiorczości, ale co najważniejsze: kolebką narodzin polskiego mleczarstwa. To właśnie tu narodziło się polskie mleczarstwo – mówił w swojej laudacji prof. dr hab. Konrad Raczkowski, Prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nazywając Prezesa Dariusza Sapińskiego ojcem polskiego mleczarstwa. Przypominając zaś historię transformacji ustrojowej i uwolnienia cen, które skutkowało hiperinflacją, masowymi upadłościami wielu branż w Polsce i dużej wyprzedaży majątku państwowego, wskazał, że Prezes ówczesnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej postanowił ochronić majątek spółdzielców, urynkowić przedsiębiorstwo i całkowicie zmienić model działania, powołując w roku 1992 Mlekovitę, dla której osobiście opracował logo i nadał nazwę. – W moim przekonaniu Prezes Dariusz Sapiński już zapisał się w panteonie wielkich ludzi Polski, a jak mawiał Kardynał Stefan Wyszyński, którego imię nosi też mój uniwersytet: „Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej”. Ja dodałbym, że wielkość nie przychodzi sama i wymaga trzech rzeczy: pracy, pracy i jeszcze raz pracy. Te trzy elementy jako jedno są wpisane w DNA zarówno Mlekovity, jak i Prezesa. To nie jest tak, że coś się dzieje samo. Za tym wszystkim stoi praca – podsumował swoje wystąpienie prof. Raczkowski.

Zasługi Prezesa Zarządu Dariusza Sapińskiego w rozwoju firmy, polskiego mleczarstwa i całej polskiej gospodarki podkreślali również inni zaproszeni goście. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Kołakowski podkreślał znaczenie Mlekovity jako eksportera. – Jestem pełen uznania dla menedżerskiego kierowania tym wielkim koncernem, dziś już koncernem globalnym. 167 państw klientów jest wynikiem najwyższym – od wielu lat funkcjonuję w przestrzeni publicznej i nie znam firmy, która eksportowałaby do większej liczby państw – mówił wiceminister. 

Na siłę marki na rynku zagranicznym wskazywał również prezes współpracującej z Mlekovitą firmy VICI Polska. – Od 10 lat udaje nam się wspólnie rozwijać eksport na kierunku dalekowschodnim. Zaczynaliśmy od Chin, od niewielu kontenerów, a w tej chwili w niektórych miesiącach liczba naszych wspólnych wysyłek osiąga liczbę nawet ponad 500 kontenerów. Z naszego rozeznania wynika, że żadnemu polskiemu eksporterowi nie udaje się osiągać takich wyników – podkreślał Marek Rataszewski.

Na uroczystość z jubileuszowymi gratulacjami przybyli również m.in. Senator Jacek Bogucki, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Prezes Zarządu Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka Andrzej Jarmasz czy Honorowy Konsul Republiki Kazachstanu w Białymstoku i Rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku prof. WSE dr Aleksander Prokopiuk, który odczytał list gratulacyjny od Alima Kirabayeva, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej. List gratulacyjny, doceniający wkład Grupy Mlekovita w rozwój polskiej gospodarki, przesłała również Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska.

Sobotnia uroczystość to już kolejne z wydarzeń zaplanowanych dla uświetnienia jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita, będących okazją do świętowania dla całej społeczności skupionej wokół firmy: rolników – dostawców mleka, firm i osób współpracujących z Mlekovitą, pracowników oraz konsumentów. W ostatnich miesiącach odbyły się m.in.: I Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych, Wypasiony Piknik, I Ogólnopolski Mleczarski Kongres Handlu. Z okazji jubileuszu we wrześniu wizytę w centrali firmy złożył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Mlekovita świętowała 30-lecie marki również podczas Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie oraz międzynarodowych targów Polagra w Poznaniu. W najbliższym czasie zaplanowane jest m.in. jubileuszowe spotkanie z pracownikami o najdłuższym stażu pracy w centrali Grupy Mlekovita, a kolejną okazją świętowania 30. urodzin brandu będą też zbliżające się targi mleczarskie Mleko-Expo.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania