1. Komunikaty

Mleczarnia Turek: NaTurek GrandBlue Bogaty i Kremowy

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Monika Czaplicka

Mleczarnia Turek, będąca częścią międzynarodowej Grupy Savencia, poszerzyła swoją ofertę serów pleśniowych o nowy wariant sera z przerostem niebieskiej pleśni. NaTurek GrandBlue Bogaty i Kremowy ma zbalansowany, ewoluujący w ustach smak z owocową nutą oraz niezwykle kremową konsystencję. Produkowany jest wyłącznie z mleka pochodzącego z rodzinnych gospodarstw zlokalizowanych w odległości nie większej niż 50 km od zakładu produkcyjnego w Turku. Daje to pewność, że mleko użyte do produkcji jest zawsze świeże i najwyższej jakości.

Receptura sera NaTurek GrandBlue Bogaty i Kremowy wywodzi się z oryginalnej receptury Roquefort. Jej sekretem są specyficzne gatunki pleśni Penicillum Roqueforti, pochodzące z Włoch, z regionu Kampania oraz unikalny proces dojrzewania, który trwa 5 tygodni.

W linii NaTurek GrandBlue znajdują się dwa warianty:  nowość – GrandBlue Bogaty i Kremowy, który jest idealny na deskę serów oraz GrandBlue Intensywny, który dzięki swojej twardszej konsystencji idealnie nadaje się na kanapkę.

Opakowanie: 100 g.

Ostatnie wiadomości o firmie