1. Komunikaty

Żywności fukcjonalna, oświadczenia zdrowotne - relacja ze spotkania prasowego firmy Danone.

Źródło: danone, żywność funkcjonalna, EUFIC, Izabela Tańska, Dariusz Włodarek, Adam Adamek, Stefan Storcksdieck, probiotyki, oświadczenie zdrowotne
Autor: Monika Czaplicka

Co to jest żywność funkcjonalna? Jak w świetle regulacji unijnych uzyskać zgodę na oświadczenie zdrowotne dotyczące konkretnego produktu? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć eksperci w ramach spotkania prasowego „W gąszczu oświadczeń zdrowotnych i regulacji unijnych, czyli jak być świadomym konsumentem i zdrowo jeść.”, które odbyło się 16 listopada 2009r. W spotkaniu wzięli udział m.in. dr Stefan Storcksdieck genannt Bonsmann – Nutrition Communications Manager z Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC), Izabela Tańska. Doradca ds. prawa żywnościowego, dr Dariusz Włodarek, dietetyk z SGGW oraz Dr Adam Adamek, Science Manager firmy Danone.

Sektor żywności funkcjonalnej, jak twierdzą specjaliści, dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że już w 2010 r. żywność funkcjonalna będzie stanowić 20% artykułów spożywczych w Europie. Kiedy zdecydujemy się postawić na produkt funkcjonalny, ważne jest uzyskanie zgody na stosowanie oświadczenia zdrowotnego. Proces uzyskania zezwolenia jest długotrwały (średnio około roku) i wieloetapowy (szczebel krajowy, EFSA, instytucje UE). Jeżeli jednak już taką zgodę zdobędziemy, będziemy mogli umieścić oświadczenie nie tylko na etykiecie produktu, lecz także w reklamach, na stronach internetowych, w materiałach promocyjnych oraz artykułach w prasie poświęconych danej żywności lub jej składnikowi.
Czy Polacy zwrócą uwagę na takie oświadczenie i czy je zrozumieją? Badania przeprowadzone przez Europejską Radę Informacji Żywności (EUFIC) w sześciu krajach unijnych nie rokują najlepiej. Wynika z nich, że rozumienie takich etykiet jest słabe, niezależnie od systemu oznakowania. Także wiedza dotycząca wartości odżywczych była najniższa pośród innych badanych krajów. Tylko 42% Polaków wiedziało, że powinno się spożywać mleko i produkty mleczne.
Nasuwa się wniosek, że szczególnie jeżeli chodzi o sektor żywności funkcjonalnej, ważna jest edukacja konsumencka Polaków.