1. Aktualności
  2. Świat
Kanada

Saputo decyduje się na energię z wiatru

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
serwis internetowy firmy Saputo
serwis internetowy firmy Saputo
© saputo

Mleczarnia Saputo, jedna z największych firm mleczarskich obu Ameryk ogłosiła zawarcie 15-letniej umowy zakupu wirtualnej energii (VPPA) z Capital Power, północnoamerykańskiego producenta energii. Umowa dotyczy budowanej obecnie elektrowni wiatrowej w Kanadzie (Halkirk 2 Wind). Z zastrzeżeniem ostatecznych zezwoleń organów regulacyjnych i po uruchomieniu część elektrowni wiatrowej zakontraktowanej przez Saputo będzie generować około 206 300 MWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych rocznie.

Firma zredukuje emisję CO2 spółki o ponad 140 tys. ton – co odpowiada wycofaniu z obrotu ponad 30 tys. samochodów. Nowa umowa VPPA ostatecznie zmniejszy globalny ślad CO2 Saputo o 13% (w porównaniu z wartością bazową na rok finansowy 2020).

Od czasu upublicznienia swoich zobowiązań środowiskowych firma zainwestowała 70 mln CND w celu sfinansowania ponad 65 projektów mających na celu zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych, energii i wody w swojej działalności, a także podpisała kolejną długoterminową umowę na zakup energii w Australii w 2021 r.

– Jako światowy lider w branży spożywczej niezwykle ważne jest, abyśmy zademonstrowali nasze zaangażowanie w długoterminowy zrównoważony rozwój przemysłu mleczarskiego – powiedział Carl Colizza, Prezes i Dyrektor Operacyjny (Ameryka Północna). – Niniejsza umowa VPPA to ważny krok w pozyskiwaniu czystej, odnawialnej energii elektrycznej w celu zmniejszenia śladu węglowego naszej działalności, abyśmy mogli odegrać swoją rolę jako zrównoważony przetwórca produktów mlecznych i chronić środowisko dla przyszłych pokoleń.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z liderami branży, takimi jak Saputo i Schneider Electric, w dostarczaniu naszej bazie klientów w Ameryce Północnej niezawodnej, niedrogiej i niskoemisyjnej energii – powiedział Jason Comandante, Starszy Wiceprezes i Dyrektor Capital Power na Kanadę. – Dzięki tej umowie możemy ponownie zaprezentować naszą zdolność do współpracy i innowacji, tworząc wzajemnie korzystne partnerstwa na rzecz redukcji emisji i wspierania osiągania szerszych celów w zakresie zmian klimatycznych”.

Saputo, jeden z największych przetwórców mleka na świecie, produkuje, sprzedaje i dystrybuuje szeroką gamę produktów mlecznych. Saputo jest wiodącym producentem serów oraz przetwórcą płynnego mleka i śmietany w Kanadzie, wiodącym przetwórcą produktów mlecznych w Australii i czołowym przetwórcą produktów mlecznych w Argentynie. W USA Saputo plasuje się w trójce największych producentów serów i jest jednym z czołowych producentów produktów mlecznych o przedłużonym terminie przydatności do spożycia i kulturalnych produktów mlecznych. W Wielkiej Brytanii Saputo jest wiodącym producentem markowych serów i produktów do smarowania.

Warte przeczytania