1. Aktualności
  2. Polska
Ukraina

Rośnie import serów i masła na Ukrainę

Źródło: AVM
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

– Na dzień 1 lutego 2024 r. średnia cena mleka surowego wyniosła 14,19 hrywny i spadła o 0,13 hrywny w ciągu ostatniego miesiąca. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na spadek cen mleka surowego, był rosnący import i spadek aktywności zakupowej Ukraińców – podał analityk Stowarzyszenia Producentów Mleka (AVM) Heorhiy Kukhaleishvili.

Średnia cena skupu mleka ekstra na dzień 1 lutego wyniosła 14,50 UAH/kg i wzrosła 0,20 hrywny. Ceny mleka najwyższej jakości wahają się od 14,00 do 15,00 UAH/kg bez VAT. Heorhij Kukhaleishvili zasugerował, że najprawdopodobniej na spadek cen surowego mleka na Ukrainie wpłynął wzrost podaży importowanego masła i serów. W styczniu Ukraina zwiększyła import masła o 23% w stosunku do grudnia, a serów – o 30%.

Spadek aktywności zakupowej konsumentów w Ukrainie przyczynił się także do wzrostu zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw mleczarskich.

Jak podaje Stowarzyszenie, dalszy spadek cen skupu mleka surowego stwarza dodatkową presję na rolników w warunkach wojennych. Deficyt kapitału obrotowego przed zasiewami wiosennymi będzie zachęcał producentów do zwiększenia sprzedaży bydła, którego wzrost cen do grudnia 2023 roku wyniósł +14%, co może przełożyć się na spadek pogłowia krów.

Ceny mleka surowego w ciągu ostatnich 6 miesięcy rosły z poziomu 11,60 hrywny.

Warte przeczytania