1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Przyspiesza zielona transformacja energetyczna Auchan w Polsce

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Auchan: farma fotowoltaiczna GPC
Auchan: farma fotowoltaiczna GPC
© auchan polska

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.

Już dziś sklepy Auchan w Polsce w 100% zaopatrywane są w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, nabywaną u autoryzowanych dostawców wraz z gwarantującym jej pochodzenie certyfikatami. Najnowsze inwestycje w energię fotowoltaiczną służyć mają osiągnięciu niezależności energetycznej Auchan i zapewnieniu stałego, stabilnego cenowo dostępu do zielonej energii i optymalizacji jej kosztów.

– Dywersyfikacja i rozbudowa portfela źródeł odnawialnej energii ma dla nas strategiczne znaczenie – powiedział Alexandre Saussard, Dyrektor Generalny Auchan Polska. – Inwestycje podjęte przez nas w ostatnim czasie, z zaufanymi i cieszącymi się międzynarodową renomą partnerami, są kluczowe z punktu widzenia efektywnej realizacji naszych planów w zakresie dekarbonizacji. Wpisują się też w długofalową strategię Auchan w skali globalnej, która zakłada ograniczenie emisji CO2 o 46% do 2030 r. (w stosunku do roku 2019). Przewidujemy, że już w 2025 r. zagwarantowany właśnie łączny wolumen 139 GWh rocznie pokryje 65% zapotrzebowania energetycznego wszystkich naszych sklepów w Polsce. W planach mamy uzupełnienie tego pakietu energią wiatrową, o czym będziemy informować w stosownym czasie.

Zdywersyfikowane źródła energii fotowoltaicznej w Auchan zapewnią umowa zakupu energii (PPA) i własna produkcja bezemisyjnej energii.

12-letnia umowa podpisana została w styczniu br. z jednym z liderów rynku energii odnawialnej – firmą GoldenPeaks Capital, specjalizującą się w budowie i obsłudze systemów solarnych. Umowa przewiduje dostarczenie rocznie do sklepów Auchan 115 GWh czystej energii pochodzącej z polskich farm fotowoltaicznych. Taki wolumen odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię ok. 52 tys. gospodarstw domowych, czyli populacji miasta wielkości Zielonej Góry. W okresie od 2025 do 2037 r. przełoży się to na redukcję emisji CO2 aż o ponad 876 tys. ton.

– Partnerstwo z Auchan jest kolejnym krokiem w realizacji naszej misji promowania energii odnawialnej. Dostarczanie zielonej energii z nowo wybudowanych elektrowni słonecznych wspiera cele zrównoważonego rozwoju Auchan i przyczynia się do zmian w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości Polski – powiedział Adriano Agosti, założyciel i Prezes GoldenPeaks Capital.

Pula dostępnej dla sklepów energii odnawialnej powiększy się rocznie o kolejne 23,5 GWh dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach i parkingach 22 sklepów Auchan o łącznej mocy 24,8 MW. Instalacje pozwolą zapobiec emisji około 15 tys. ton CO2 rocznie. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Helexia, w ramach globalnej umowy partnerskiej z Auchan.

– Cieszy nas, że możemy rozszerzyć zasięg zrównoważonych rozwiązań energetycznych Helexii na tak obiecujący rynek, jakim jest Polska. Współpraca z Auchan Polska i rozbudowa naszego lokalnego zespołu to dla naszej firmy kamień milowy i świadectwo zaangażowania na rzecz pozytywnych zmian – skomentował Benjamin Simonis, CEO firmy Helexia.

Warte przeczytania