1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Auchan Retail Polska zmniejszyła emisję CO2

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Sieć Auchan Retail Polska niespełna dwa lata po otrzymaniu pierwszej gwiazdki Lean&Green, uzyskała jako pierwsza firma w Polsce, drugą i trzecią gwiazdkę Lean&Green. Trzecia gwiazdka została przyznana za zmniejszenie emisji CO2 w logistyce i transporcie o 35% od początku uczestnictwa sieci w programie. Tym samym sieć w wymierny sposób potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz realizacji celów z obszaru zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza redukcji śladu węglowego. Certyfikat przyznawany jest w międzynarodowym programie redukcji emisji CO2 dla sektora logistyki.

Pierwszą gwiazdkę sieć uzyskała w grudniu 2021 r. w uznaniu efektów usprawnień wprowadzonych przez firmę w latach 2017-2020 w ramach reorganizacji sieci dystrybucji i wykorzystania magazynów w Wolborzu i Mszczonowie. Przeprowadzone procesy optymalizacyjne przełożyły się na zmniejszenie emisji CO2 o 20,5% w przeliczeniu na przewieziony wolumen.

W ramach usprawnień do drugiej i trzeciej gwiazdki, przeprowadzono relokację magazynów z Żabiej Woli i Wolborza do nowego magazynu Auchan w GLP Park Lędziny, posiadającego certyfikat BREEAM na poziomie „very good”. Nowy magazyn poza wysoką efektywnością energetyczną służy dalszej optymalizacji sieci dystrybucji firmy, stawiając na bliskość rynku i współpracę z lokalnymi dostawcami. Drugim ważnym krokiem było rozszerzenie współpracy z Frigo Logistics polegającej na relokacji magazynu produktów mrożonych do niskoemisyjnego magazynu w Radomsku i optymalizacji procesów transportowych.

W efekcie tych działań firma uzyskała redukcję rocznej emisji w transporcie i logistyce o 17,5% w przeliczeniu na przewieziony wolumen.

– Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania – jako pierwsza firma w Polsce – kolejnych dwóch gwiazdek Lean&Green. To wspólny sukces i praca całej firmy, a w szczególności struktur odpowiedzialnych za Transport i Logistykę. Technologia i innowacyjne rozwiązania stają się wsparciem dla zrównoważonego rozwoju i przekładają się na wymierne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe – usprawniają funkcjonowanie firmy, redukują koszty i podnoszą wydajność, a przy tym zmniejszają ślad węglowy. Oczywiście naszym celem jest czwarta gwiazdka Lean&Green! – powiedział Piotr Dopierała, Dyrektor Łańcucha Dostaw i Logistyki w firmie Auchan.

Lean & Green to uznany w Europie, obecny w 14 krajach program, w którym blisko 600 firm dzieli się swoim doświadczeniem, wyznaczający drogę do zrównoważonej logistyki. Uczestnicy programu otrzymują gwiazdki, które są wynikiem ich konkretnych osiągnięć w redukcji emisji CO2. Każdorazowo potwierdza je niezależny audyt, który w Polsce przeprowadza Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

Oszczędności w liczbach:

Magazyn Campus Silesia w Lędzinach – roczne oszczędności CO2 wynoszą 5223 t, czyli tyle ile wynosi roczna emisja CO2 2321 samochodów osobowych

Magazyn Campus Silesia w Lędzinach – 686 MWh energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej pochodzi ze źródeł wiatrowych

Magazyn Radomsko – roczne oszczędności CO2 wynoszą 182 t, czyli tyle, ile produkuje rocznie 81 aut osobowych

Magazyn w Tomaszowie Mazowieckim od stycznia 2021 r. zaopatrywany jest w 100% w zieloną energię.

Warte przeczytania