1. Aktualności
  2. Świat
Austria

Austriaccy mleczarze skrytykowali WWF za ideologiczne zalecenia

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Stowarzyszenie Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM) jest rozczarowane agitacją WWF w sprawie polityki żywieniowej. Zasady żywieniowe, które były wypróbowane i przetestowane przez wiele lat, mają być rozpatrywane pod płaszczykiem ochrony klimatu – zarzucają mleczarze z Austrii. – Austriackie produkty mleczne podlegają również najsurowszym kontrolom jakości i spełniają najwyższe kryteria zrównoważonego rozwoju, takie jak najlepsze wartości ochrony klimatu w obrębie UE. Redukcja nabiału w diecie człowieka, zgodnie z propozycją WWF, prowadzi do niepotrzebnej utraty wysokiej jakości białka, składników mineralnych i cennych witamin, a tym samym prowadziłaby do niepotrzebnego zagrożenia zdrowej, zbilansowanej diety – powiedział Helmut Petschar, Prezes VÖM, rozczarowany zaleceniami żywieniowymi WWF, które odbywają się kosztem ludzkiego zdrowia.

Mleko jest naturalnym pokarmem, opracowanym przez naturę w celu karmienia potomstwa. Zawiera zatem zbilansowaną kompozycję wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wytwarzane z niego produkty mleczne wprowadzają te ważne składniki odżywcze do żywienia człowieka w różnych formach. Produkcja mleka w Austrii jest wzorcowa na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w odniesieniu do norm ekologicznych m.in. braku inżynierii genetycznej, najwyższej zawartości substancji organicznych i najlepsze wartości ochrony klimatu w UE, wzorowych standardów żywienia i hodowli zwierząt, wysokiego udziału użytków zielonych. Ponadto lokalny przemysł mleczarski kształtuje austriacki krajobraz, promuje różnorodność biologiczną poprzez wysoki udział użytków zielonych i zabezpiecza alpejskie pastwiska.

– Ci, którzy spożywają austriackie produkty mleczne, przyczyniają się do zachowania naszego zadbanego krajobrazu naturalnego, a także do żywej różnorodności gatunków, a także mogą być pewni, że spożywają żywność bardzo wysokiej jakości. Nieodpowiedzialne próby stwarzania zagrożenia przez organizacje pozarządowe nie mogą być maksymą działań politycznych – dodał Prezes VÖM.

Warte przeczytania