1. Aktualności
  2. Świat
Finlandia

Fazer zamyka produkcję nabiału

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fazer

– Kupujemy mleko od około 20 rolników w południowej i południowo-wschodniej Finlandii. Gospodarstwa te są bardzo dobrze utrzymane i rentowne i wydaje się, że każde z gospodarstw ma możliwość kontynuowania działalności z inną mleczarnią – powiedział Katti Rajala, Wiceprezes Fazer Non-Dairy & Dairy Business. Fazer z końcem sierpnia 2023 r. zakończy produkcję w zakładzie Koria. Fazer oceniał kilka opcji poprawy wydajności, ale zdecydował się zakończyć przetwórstwo mleka. Zmiany te spowodują utratę pracy przez 82 osoby.

– Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc naszym pracownikom w znalezieniu nowej pracy i będziemy wspierać nasz personel na kilka sposobów. Wakaty w innych jednostkach Grupy Fazer będą oferowane w pierwszej kolejności tym pracownikom, których stosunek pracy zostanie rozwiązany. Będziemy również współpracować z lokalną administracją zatrudnienia i będziemy wspierać reedukację naszego personelu – powiedział Wiceprezes Rajala.

Fazer jest małym graczem w wysoce konkurencyjnym fińskim przemyśle mleczarskim, produkującym głównie produkty marek własnych. Ze względu na niewielkie ilości i dużą złożoność w kategorii, której podstawą jest skala, bycie konkurencyjnym jest dla Fazer bardzo trudne. Zmiany, które teraz nastąpią, są częścią strategii Fazer Lifestyle Foods, której celem jest wykorzystanie mocnych stron firmy w kategorii produktów owsianych i zwiększenie udziału produktów pochodzenia roślinnego. Zaprzestanie produkcji mleczarskiej pozwoli spółce skoncentrować się na podstawowej działalności roślinnej, w której fabryka Koria odgrywa ważną rolę również w przyszłości.

W swojej fabryce w Koria Fazer produkuje wysokiej jakości napoje owsiane Fazer Aito na bazie roślin, produkty do gotowania i przekąski, wszystkie wykonane z fińskiego owsa. Ponadto fabryka produkuje wyroby mleczarskie, głównie dla marek własnych.

Fabryka Koria to nowoczesny zakład produkcyjny, położony niedaleko miasta Kouvola, zatrudniający około 220 osób.

Warte przeczytania