1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Polski Plan Strategiczny dla WPR zatwierdzony

Źródło: MRiRW
Autor: Janusz Górski
© mrirw

W trakcie 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyła się wspólna konferencja prasowa Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Komisarza ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Wicepremier zwrócił uwagę, że wsparcie tego sektora opierać się będzie na komplementarnym wsparciu produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej, co zostało zapisane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Przypomniał jednocześnie, że w ostatecznej, zatwierdzonej przez Komisje Europejską wersji, środki na dobrostan zwierząt zostały podwojone. Drugim rodzajem wsparcia jest wsparcie produkcji roślinnej w ramach rolnictwa węglowego.

Sektor mleczarski w Polsce i w Europie

– Mleczarstwo w Polsce rozwija się znakomicie, a jest to w znacznym stopniu zasługa spółdzielczości, która dominuje w tym sektorze – podkreślił Wicepremier. – Sektor mleczarski to przykład dobrej współpracy, dzięki której u rolnika zostaje wartość dodana – dodał Szef resortu rolnictwa.

Unijny Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski również podkreślił, ze sektor mleczarski w Europie rozwija się dobrze i jest ważną częścią całego rolnictwa europejskiego.

– Mając własne przetwórstwo, rolnicy mają silniejszą pozycję na rynku – dodał Komisarz.

Polski Plan Strategiczny dla WPR

Komisarz Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że Polska jest w dobrej sytuacji, gdyż ma już zatwierdzony swój Plan Strategiczny. – Model wsparcia sektora mleczarskiego poprzez ekoschematy, a zwłaszcza dobrostan zwierząt, może być przykładem dla innych państw – podkreślił Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Warte przeczytania