1. Aktualności
  2. Polska
Ukraina

Ukraina zabezpieczyła przemysł mleczarski, jego produkcję i handel w stanie wojny z Rosją

Źródło: Infagro
Autor: Janusz Górski
© infagro

Arsen Didur, Dyrektor Wykonawczy Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy w wywiadzie dla serwisu Infagro powiedział: – Obecnie 30% sprzedaży produktów mleczarskich odbywa się w drodze zamówień publicznych, a 50% to sprzedaż za pośrednictwem sieci handlowych. Przemysł mleczarski Ukrainy jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby kraju w głównych rodzajach produktów mlecznych. Według mojej oceny, około 60-65% przedsiębiorstw przetwórczych wznowiło stabilną działalność, a biorąc pod uwagę zapasy serów, mleka w proszku, mleko skondensowanego wysyłanych zwykle na eksport – popyt może być zaspokojony przez przedsiębiorstwa krajowe.

Rozmówca serwisu Infagro zwraca uwagę na to, że wiele fabryk wykorzystywało tylko 60% mocy produkcyjnych, dlatego niektóre zakłady były w stanie zwiększyć wolumen przetwarzanego mleka mimo problemów innych zakładów w strefie przyfrontowej lub na obszarach zajętych przez armię rosyjską.

Arsen Didur wskazuje także, że kwestia relacji między sieciami handlowymi a dostawcami jest stale w centrum uwagi. – Sieci szukają wymówek dla braku płatności, dostawcy szukają alternatywnych dróg sprzedaży: sprzedają swoje produkty na targach, koncentrują się na małych sieciach lokalnych, starają się zwiększyć swój udział w zamówieniach publicznych.

Co niemiernie ważne: Związek osiągnął dla przedsiębiorstw z branży status, w którym mają prawo do zakupu gazu od dostawcy „ostatniej instancji”. Dlatego dostawy energii są chronione.

Pełny wywiad Infagro z Arsenem Didurem pod linkiem:

https://infagro.com.ua/ua/2022/03/31/arsen-didur-vikonavchiy-direktor-smpu-molochna-galuz-ukrayini-vidnovila-robotu-pratsyuye-stabilno/

 

 

Warte przeczytania