1. Aktualności
  2. Świat

Białoruś: Czy nabiał stanie się ofiarą pogorszenia relacji handlowych

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Po tym jak UE i Wielka Brytania wprowadziły V pakiet sankcji białoruski MSZ ogłosił, że jego kraj wprowadzi zakaz wwozu na terytorium kraju niektórych towarów spożywczych z krajów, które przyjęły wspomniane sankcje.

Jak podaje Ambasada Białorusi w Warszawie wartość białorusko-polskiego obrotu towarowego wyniosła w 2020 r. 2,49 mld USD, czyli o 131,9 mln USD mniej niż w 2019 r. Wolumen białoruskiego eksportu do Polski wyniósł 1,25 mld (96,8% do roku poprzedniego), importu z Polski – 1,24 mld USD (93,2%). Polska była 5. zagranicznym partnerem gospodarczym Białorusi pod względem wolumenu handlu i 10. inwestorem z wartością inwestycji na poziomie 142,7 mln USD. Na Białorusi zarejestrowano 345 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Spośród nich ponad 200 to przedsiębiorstwa wspólne.

Główne pozycje białoruskiego eksportu do Polski to produkty ropopochodne, gaz płynny, wyroby metalowe, nawozy potasowe i azotowe, drewno, płyty drewniane, szkło i produkty złożone. Główne pozycje importu z Polski do Białorusi to owoce, warzywa, kwasy poliwęglanowe, leki, baterie, polimery, papier, mleko i śmietana, piloty i panele do aparatury elektrycznej, konstrukcje metalowe z metali żelaznych, wyroby z tworzyw sztucznych.

W obecnym oświadczeniu strony białoruskiej jest wiele niewiadomych, nie podano bowiem o jakie – na razie niejawne – kroki w zakresie importu dóbr spożywczych chodzi.