1. Aktualności
  2. Świat

Włochy: Granarolo inwestuje w strategiczny zakład mleczarski w kraju

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Gianpiero Calzolari, Prezes Granarolo ©granarolo

Granarolo zainwestuje 21,4 mln euro w modernizację zakładu Usmate Velate w prowincji Monza-Brianza, kupiony w 2012 r. w ramach przejęcia firmy Lat Bri. Zakład Usmate Velate zostanie wyposażony dzięki bezzwrotnej dotacji w wysokości 8,2 mln euro z Ministerstwa Rozwoju. Inwestycja była również przedmiotem specjalnej umowy na rzecz rozwoju między regionem Lombardii i Granarolo.

Inwestycja pozwoli na 30% wzrost zdolności produkcyjnych. Zakład uzyska większą pojemność magazynową i wykorzysta zaawansowane systemy czujników, aby zapewnić lepszą wydajność pod względem zrównoważenia środowiskowego. Powstanie również nowa chłodnia, która poprawi efektywność energetyczną procesów produkcyjnych.

Dołączając do Grupy w 2012 roku, po przejęciu przedsiębiorstwa mleczarskiego Lat Bri, zakład w Brianza natychmiast stał się strategiczny i dziś jest drugą włoską mleczarnią pod względem ilości przetworzonego mleka.

Zakład Usmate Velate ma powierzchnię 107 tys. metrów kwadratowych i rocznie przetwarza surowiec na sery Mozzarelli, Ricotta, Mascarpone, Scamorza sprzedawanych we Włoszech i za granicą (35% wolumenu). Zakład posiada również wszystkie główne międzynarodowe certyfikaty jakości.

Dzięki nowej inwestycji do 2023 r. ma zostać zatrudnionych 22 pracowników.

– W lombardzkim zakładzie Usmate Velate zostaną wprowadzone nowe procesy produkcyjne, które będą w stanie zagwarantować większą wydajność i elastyczność produkcji, zmniejszając wpływ na środowisko przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji – skomentował Prezes Gianpiero Calzolari.