1. Aktualności
  2. Świat
Rosja

Mleczarstwo w Rosji boryka się ze wzrostem kosztów

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Jak podaje rosyjskie stowarzyszenie mleczarskie Sojuzmoloko za swoim centrum analitycznym, wskaźnik kosztów operacyjnych produkcji mleka w lipcu 2021 r. wyniósł 104,8%. Tym samym w skali rocznej koszty produkcji wzrosły o 18,5%. Wzrost kosztów produkcji mleka związany jest z ciągłym wzrostem cen pasz, nawozów mineralnych i oleju napędowego, wzrostem taryf na energię elektryczną oraz utrzymywaniem się inflacji. W lipcu rosyjski wskaźnik cen mieszanek paszowych dla bydła wzrósł o 1,3%, do 19,5 tys. rubli/tonę osiągając rekordową wartość.

W porównaniu z początkiem 2017 r. koszty produkcji mleka w lipcu 2021 r. pozostały według wstępnych danych o 39,6% wyższe, a według zrewidowanych danych były wyższe o 33,2%.

Wszystkie wspomniane czynniki przyczyniły się do podniesienia kosztów produkcji mleka na nowy poziom, nie do zaakceptowania dla wielu gospodarstw, w związku z czym podejmowane są decyzje o zmniejszeniu pogłowia bydła i przeorientowaniu działalności np. na produkcję roślinną (w regiony, sprzyjające uprawie roślin). Wskazane zjawiska nie mają charakteru masowego, ale można je traktować jako sygnały rynku o pogorszeniu się kondycji ekonomicznej producentów mleka. Jest to widoczne już w niektórych regionach odpowiadających za znaczne wolumeny mleka tj. Krasnodar, Ałtaj i Krasnojarsk.

Warte przeczytania