1. Aktualności
  2. Świat

Szwajcaria: Emmi rozszerza współpracę w dziedzinie energii odnawialnej

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Zakład w Emmen oprócz wykorzystywania zrębków drzewnych wykorzystywać będzie część energii z 1440 modułów fotowoltaicznych umieszczonych na dachach budynków firmy Amstutz Holzenergie. Łącznie wytwarzają one około 500 tys. kWh energii elektrycznej rocznie. Część tej energii, 300 tys. kWh trafiać będzie do Emmi.

W oparciu o wizję netZERO 2050 mleczarnia Emmi zobowiązała się do zwiększenia zaangażowania w ochronę klimatu. Bezpośrednia emisja CO2 ma zostać zmniejszona o 60% do 2027 r. Strategicznym działaniem jest tutaj wykorzystanie energii odnawialnej.

Albert Amstutz, Dyrektor Zarządzający Amstutz Holzenergie AG, wyjaśnia: – Od ponad 30 lat jesteśmy zagorzałym orędownikiem efektywnego wykorzystania domowej, odnawialnej energii drzewnej. Cieszymy się, że nasza sąsiad Emmi od dwunastu lat korzysta z przyjaznej dla środowiska energii z naszej firmy i że teraz możemy wzmocnić nasze partnerstwo na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej dzięki energii słonecznej z naszych dachów”.

1440 modułów fotowoltaicznych, które pokrywają całe 2700 m2 powierzchni dachowej w budynkach Amstutz, wytwarzają rocznie około 500 tys. kWh energii elektrycznej. Amstutz zużywa około 200 tys. kWh, eksploatację elektrowni drzewnej i mieszkań, podczas gdy reszta jest przekazywana do Emmi.

Strategia Emmi polega na znacznym zwiększeniu produkcji własnej odnawialnej energii elektrycznej w ciągu najbliższych kilku lat. Z tego powodu Emmi zdecydowała się również zainstalować elementy fotowoltaiczne na dachu nowej serowni, która jest obecnie budowana w zakładzie w Emmen. Oczekuje się, że od 2023 r. zapewnią one kolejne 230 tys. kWh energii ze źródeł odnawialnych, co stanowi kolejny krok naprzód w realizacji wizji netZERO 2050 dla Emmi.