1. Aktualności
  2. Świat
Węgry

Węgry: Sole-Mizo rozwinęła trzy zakłady przy wsparciu państwa

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Mleczarnia Sole-Mizo zakończyła prace w swoich zakładach w Szeged, Csorna i Bácsbokod przy wsparciu państwa w wysokości 6 mln euro – poinformował Mihály Varga, Minister Finansów Węgier. Inwestycja pomoże utrzymać 1225 miejsc pracy, a wartość inwestycji przekroczyła 14 mln euro. Sole-Mizo zwiększyło swoje moce produkcyjne sera w Bácsbokod, zbudowało nową proszkownię w Csornej, a w Szeged, oprócz zwiększenia mocy, unowocześniło technologię produkcji.

Sole-Mizo jest największą mleczarnią na Węgrzech, przetwarza 400 mln litrów mleka rocznie.

W opinii Ministra, rząd uważa za strategiczny cel węgierskiego przemysłu spożywczego zaspokajanie potrzeb kraju produktami wysokiej jakości, stąd kolejne 4,2 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie przemysłu spożywczego i rolnictwa w ciągu najbliższych dwóch lat zapowiedział Mihály Varga. Z zadowoleniem podkreślił również fakt, że węgierski przemysł spożywczy jest odporny na kryzys i że potrafi się rozwijać nawet podczas epidemii.

Mihály Varga wyjaśnił, że wsparcie dla Sole-Mizo było możliwe dzięki programowi inwestycyjnemu dla dużych przedsiębiorstw, który, jak powiedział, jest najbardziej udanym programem zachęt inwestycyjnych na Węgrzech. Od wybuchu epidemii 53 przedsiębiorstwa zainwestowały łącznie 280 mln euro pomagając uratować lub stworzyć 22,5 tys. miejsc pracy. Minister powiedział, że rząd może zwiększyć budżet programu o kolejne 70 mln euro, jeśli będzie to potrzebne do przyciągnięcia nowych inwestycji.

Warte przeczytania